Salon w kamienicy – inspiracje w trzech stylach

W nowoczesnym budownictwie, nastawionym na zysk i jak najefektywniejsze zagospodarowanie przestrzeni, próżno jest szukać klimatu, jaki poczuć można w przedwojennych kamienicach. Wysokie sufity, ogromne okna, wolna przestrzeń – coś, czego nie znajdziemy w budowanych przez ostatnie lata lokalach mieszkalnych. Z tego i innych powodów, wiele osób decyduje się na odrestaurowanie mieszkania w starej kamienicy. To przedsięwzięcie wymagające dużych nakładów pracy i finansów – z pewnością jest to jednak tego warte. Szczególną uwagę trzeba jednak zwrócić na aranżację centralnego punktu mieszkania – salonu w kamienicy. Oto kilka inspiracji, które z pewnością się przydadzą.

Salon w kamienicy – inspiracje ze stylu klasycznego

Salon w stylu klasycznym jest oddaniem hołdu tradycji i starym czasom. To wnętrza, które emanują spokojem, harmonią oraz elegancją. Te aranżacje świetnie pasują do salonu w kamienicy. Dominują tu biele, beże, szarości, brązy oraz subtelne odcienie złota. Dzięki użyciu jasnych barw na ścianach, wnętrze salonu optycznie jeszcze bardziej się powiększy. Tonacje te pozwalają na odbicie większej ilości światła, podczas gdy ciemne barwy absorbują promienie słoneczne, czyniąc pokój wizualnie mniejszym i bardziej przytłaczającym. Świetnie, jeśli na ścianach zaprezentujemy oryginalne sztukaterie idealnie wpasowujące się w klasyczną stylistykę. Jeżeli jednak nie znajdziemy ich w naszym pomieszczeniu, warto zatrudnić artystę, który je dla nas wykona. Z pewnością dodadzą jeszcze więcej klimatu. Nieodłącznym elementem takiego wnętrza jest także drewniany parkiet, najczęściej ułożony w tzw. jodełkę. Meble w klasycznym salonie są zazwyczaj drewniane, w prostych, lecz eleganckich formach.

Klasyczne oświetlenie i dodatki

Oświetlenie odgrywa kluczową rolę w klasycznym salonie. Kryształowe żyrandole, kinkiety z abażurami lub lampy stojące z tkaninowymi kloszami tworzą ciepłą oraz przytulną atmosferę. Należy pamiętać, aby unikać tylko jednego źródła światła. Spłaszcza ono wnętrze i odejmuje głębi. Źródła punktowe zdecydowanie lepiej poradzą sobie w dopełnieniu aranżacji. Nie można zapomnieć o dodatkach, bez których nie ma mowy o klasycznym wnętrzu. Dobrze zawiesić lustra w ozdobnych ramach. Odbiją one światło, dzięki czemu optycznie powiększą pomieszczenie. Świetnie wpasują się także różnego rodzaju obrazy olejne, akwarele lub grafiki przedstawiające pejzaże, martwą naturę lub portrety. Wprowadzą do salonu artystyczny akcent. Wazony z kwiatami, świeczniki, zegary, jak i książki czy albumy na stoliku kawowym dopełnią aranżację.

Salon w kamienicy – inspiracje ze stylu industrialnego

Industrial powstawał w latach 50. XX w., kiedy zaczęto przeobrażać pomieszczenia pofabryczne na lokale mieszkalne. Dlatego też wizytówką wnętrz tego rodzaju są wysokie sufity i ogromne okna. Styl industrialny idealnie sprawdzi się w salonie w kamienicy, w którym inspiracje czerpać będziemy z nowojorskich poprzemysłowych przestrzeni. Takie aranżacje cechuje surowość i chłód, choć mimo to, są pełne klimatu oraz oryginalności. Paleta barw we wnętrzach industrialnych pełna jest szarości, czerni, bieli i brązu. Industrial w kamienicy zaprezentuje się świetnie, chociażby z uwagi na to, że styl ten lubi eksponować niedoskonałe elementy interioru. Chodzi tu o oryginalne cegły, które odkryte, zrobią ogromne wrażenie. Dobrze zaprezentuje się także odsłonięty beton, metal lub rura.

Industrialne meble i dodatki

Meble w industrialnym salonie są proste, funkcjonalne i często wykonane z surowych materiałów. Styl ten lubi łączyć ze sobą drewno, metal oraz szkło. Oświetlenie w industrialnym salonie jest zazwyczaj minimalistyczne i pochodzi z wielu źródeł. Lampy wiszące, reflektory, lampy podłogowe z metalowymi stelażami lub żarówki na długich przewodach to najczęstsze wybory. Dodatki w industrialnym salonie są oszczędne, ale wyraziste. Plakaty, grafiki, czarno-białe zdjęcia czy zegary dodadzą wnętrzu klimatu.

Salon w kamienicy – inspiracje ze stylu vintage

Salon w stylu vintage to podróż w przeszłość. Wnętrza te pełne są uroku, ciepła i nostalgii. Znajdziemy w nich meble z duszą, przedmioty z historią oraz unikalne dodatki. Należy pamiętać także, że vintage nie jest pojęciem tożsamym z retro. To pierwsze bazuje na aranżacji wnętrz z użyciem egzemplarzy, które są autentyczne i pochodzą z minionego wieku. Pojęcie retro określa przedmioty nowe, jedynie wzorowane na te z dawnych lat. W salonie w kamienicy, który inspiracje czerpie ze stylu vintage dobrze sprawdzą się barwy takie, jak musztardowa żółć, butelkowa zieleń, pudrowy róż, brzoskwinia, turkus czy granat.

Vintage meble i dodatki

Meble w stylu vintage są przede wszystkim przedmiotami z historią, które nadgryzł ząb czasu. Mogą to być odrestaurowane komody, fotele, sofy lub stoliki z lat 50., 60. czy 70. XX w. Oświetlenie w stylu vintage przejawia się przede wszystkim w postaci lamp wiszących i stojących z kolorowymi kloszami oraz kinkietów. Często spotykane są również żyrandole z kryształkami. Warto również wykorzystać świece, które dodadzą wnętrzu romantycznego klimatu. Najważniejsze, aby nie ograniczać się do jednego źródła światła. Dodatki w stylu vintage to przedmioty, które opowiadają historie. Przykładem mogą być stare fotografie, plakaty, obrazy, zegary, gramofony, maszyny do pisania czy radia. Ważne, aby były one autentyczne – o to chodzi w tej stylistyce. Dodatki vintage można znaleźć na targach staroci, w antykwariatach lub na aukcjach internetowych.

Podsumowanie

Salon w kamienicy to przestrzeń z duszą, którą warto zaaranżować w sposób podkreślający jej wyjątkowość. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na klasyczną elegancję, surowy industrializm, klimatyczny vintage, czy zupełnie inny styl, należy pamiętać, że przede wszystkim ma on być odpowiedni dla mieszkańców domu. Zachęcamy do eksperymentowania w celu stworzenia niepowtarzalnej przestrzeni. Pomysły, jak urządzić salon w kamienicy i dodatkowe inspiracje, są dostępne w katalogach oraz w internecie.

Ostatnie wpisy