Spis treści:
- 1 O czym trzeba pomyśleć przy planowaniu przestrzeni w małej kuchni w bloku – inspiracje
- 2 Kuchnia w bloku – inspiracje do wyboru
- 3 Pomysły od projektantów na aranżację kuchni w bloku
- 4 Interesujące rozwiązania związane z kuchniami w bloku – inspiracje
- 5 Co jeszcze warto rozważyć, urządzając małą kuchnię w bloku – inspiracje
Mieszkania w bloku mają swój niepowtarzalny urok, zwłaszcza, gdy znajdują się w pobliżu parków, miejskiej Starówki czy zbiorników wodnych. Często wiążą się z ograniczoną powierzchnią, jednak nie przeszkadza to w pięknym zaaranżowaniu poszczególnych pomieszczeń. Kuchnie w takich lokalach zazwyczaj są niewielkie, a do zapewnienia sobie komfortu przy przyrządzaniu posiłków potrzebna jest odpowiednia organizacja przestrzeni. Jak sprawić, aby to miejsce sprzyjało powstawaniu kulinarnych arcydzieł sztuki?
O czym trzeba pomyśleć przy planowaniu przestrzeni w małej kuchni w bloku – inspiracje
Aby uczynić kuchnię użytecznym i ładnie wyglądającym pomieszczeniem, trzeba precyzyjnie zaplanować układ mebli oraz sprzętu. Dobry projekt pozwoli stworzyć przytulne i tętniące życiem miejsce i będzie on potrzebny zwłaszcza we wnętrzach, w których połączono zabudowę kuchenną z meblami znajdującymi się w pokoju.
Niezwykle istotne są także części, które łączą strefę kuchenną z dzienną, a taką funkcję zwykle pełni wyspa, półwysep lub barek. Ponadto, znaczącą rolę odgrywa stół mogący być osobnym meblem, lecz można go także zagospodarować w istniejącej zabudowie jako element ruchomy, składany bądź służący do wielu rzeczy.
Kuchnia w bloku – inspiracje do wyboru
Świetnym rozwiązaniem jest wybór osobnego pomieszczenia na kuchnię w bloku, na który często decydują się mieszkańcy bloków, które wybudowano systemem gospodarczym, popularnym w latach 80. i 90. zeszłego stulecia. Często stawiają jednak oni na przerobienie rozkładu lokalu oraz otwarcie kuchni lub wydzielenie aneksu kuchennego w części salonowej, dzięki czemu zyskują dodatkowe miejsce. W nowym budownictwie zwykle można wybrać pomiędzy kuchnią otwartą i zamkniętą, co sprawia, że nie trzeba się martwić o zmianę instalacji. Modyfikacje w ustawieniu mogą się odbyć bez zgody administratora, pod warunkiem, że remont nie wpływa w żadnym stopniu na części konstrukcyjne budynku, co oznacza brak konieczności wyburzania ścian czy montażu elementów na zewnętrznych ścianach obiektu.
Pomysły od projektantów na aranżację kuchni w bloku
Przy aranżacji małej kuchni w bloku trzeba skupić się przede wszystkim na jej użyteczności i stylu, w czym mogą pomóc profesjonalni projektanci wnętrz. Pomieszczenia w bloku stają się dzięki nim bardziej nowoczesne, jednocześnie zyskując oryginalne cechy użytkowe, szczególnie, jeśli chodzi o użycie niestandardowych miejsc czy świetną komunikację pomiędzy poszczególnymi strefami.
Posiadanie małej kuchni w bloku wiąże się ze sporymi problemami aranżacyjnymi, w związku z czym wiele osób decyduje się na wyjątkowe i niepowtarzalne pomysły. Według architektów i projektantów, lepiej unikać tworzenia zabudowy aż po sam sufit, co oznacza sporą przestrzeń do przechowywania różnych rzeczy, lecz wizualnie może nieco przytłoczyć tak niewielkie pomieszczenie. Ponadto, w takim miejscu zwykle stawia się na jasne fronty z użyciem błyszczących materiałów, do jakich należą lakier czy akryl, które służą do odbijania światła, sprawiając, że przestrzeń wydaje się większa.
Interesujące rozwiązania związane z kuchniami w bloku – inspiracje
Jeśli chodzi o małą kuchnię w bloku, inspiracji jest wbrew pozorom mnóstwo, a można postawić, chociażby na zróżnicowanie zabudowy, używając szafek o różnych wysokościach, co pozwoli na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Gdy istnieje taka możliwość, warto zdecydować się na wysokie przedmioty cechujące się dużą pojemnością, dzięki czemu mogą pełnić funkcję zbliżoną do spiżarni, co przyda się w niewielkim pomieszczeniu. W przypadku górnych mebli, najlepszym rozwiązaniem są wszelkie przeszklenia sprawiające, że wnętrze stanie się wizualnie większe. W niewielkim wnętrzu warto pomyśleć o okapie podszafkowym z możliwością umieszczenia nad nim zabudowy szafkowej.
Dobrze rozważyć również zakup mebli na zamówienie, co umożliwia perfekcyjne dopasowanie ich do rozkładu pomieszczenia. Jest to świetny pomysł ze względu na opcję wykorzystania mnóstwa nietypowych wariantów i możliwość dostosowania rozwiązania do preferencji mieszkańców oraz konkretnego wnętrza.
Duże znaczenie w kuchni ma również blat, którego optymalne użycie zwiększy użyteczność pomieszczenia. Poza zwyczajnym pokryciem szafek stojących blat można umieścić także w innych przestrzeniach, nadając mu funkcję stołu lub przedłużenia powierzchni roboczej. Interesującym pomysłem może być postawienie na blat ruchomy z możliwością rozłożenia, gdy zajdzie taka potrzeba i złożenia w celu zwiększenia przestrzeni. Warto pomyśleć również nad usytuowaniem zlewu pod blatem, co jest rozwiązaniem systemowym, w którym istotną rolę odgrywa zintegrowana deska, jaką można użyć do przykrycia komory zlewozmywaka, dzięki czemu powierzchnia robocza stanie się większa.
Przy aranżacji małej kuchni w bloku świetnie sprawdzą się drzwi przesuwne i drzwiczki, które sprawią, że pomieszczenie stanie się bardziej ergonomiczne, a przestrzeń ukształtowana. Zamiast tradycyjnych drzwiczek warto pomyśleć o modelach znajdujących się na szynach lub zwijanych roletach. Tego mechanizmu można także użyć w drzwiach umożliwiających oddzielenie kuchni bądź zasłonięcie jej, gdy będzie to konieczne.
Co jeszcze warto rozważyć, urządzając małą kuchnię w bloku – inspiracje
Do zagospodarowania wolnego miejsca pomiędzy blatem a górną zabudową można wykorzystać relingi kuchenne, które umożliwiają przechowywanie niewielkich akcesoriów, takich jak półeczki na przyprawy, stelaż na ręcznik papierowy czy mnóstwo haczyków z możliwością zawieszenia sztućców, a także drobnego AGD.
Meble modułowe, wielofunkcyjne i zawierające kółka, które pozwalają łatwo i błyskawicznie zmienić aranżację wnętrza, dostosowując ją do swoich oczekiwań. Mobilne systemy dają możliwość wysuwania dowolnych elementów i ukrywania ich, kiedy przestają być przydatne, co jest interesującą alternatywą dla statycznego wykończenia.
Rozkład zabudowy jest całkowicie uzależniony od układu ścian, lecz każdy projekt powinien zawierać pomysły, które umożliwiają zabudowę części narożnych, skosów wnęk i pozostałych niestandardowych przestrzeni.
Istnieje także możliwość zastąpienia kuchni aneksem kuchennym, dzięki czemu wnętrze będzie się wydawało bardziej przestronne, a aranżując takie miejsce warto pomyśleć o połwyspach lub wyspach kuchennych.
Choć aranżacja kuchni w bloku, zwłaszcza przy niewielkiej przestrzeni, może być dość problematyczna, to przygotowanie odpowiedniego projektu i ewentualne skorzystanie z pomocy fachowców w tej dziedzinie pomoże w stworzeniu przytulnego oraz użytecznego miejsca. Należy pamiętać, że w tym pomieszczeniu liczy się przede wszystkim komfort, który ma szczególne znaczenie w trakcie przygotowywania smacznych potraw dla całej rodziny. Dobrze także, żeby wnętrze było tak zaplanowane, aby w gotowaniu mogło brać udział więcej osób, gdyż to świetny sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym poprzez wspólne spędzanie czasu połączone z próbą nakarmienia swoich bliskich.