Sypialnia w stylu retro – inspiracje, aranżacje, porady

Sypialnia jest szczególnie ważnym obszarem w każdym domu. To miejsce, gdzie po ciężkim dniu mamy się zrelaksować i porządnie wypocząć. Dlatego też zaaranżowanie tego miejsca w sposób nam odpowiadający jest bardzo istotne. Dla zmęczonych surowymi i minimalistycznymi formami proponowanymi przez aranżacje nowoczesne oraz lubiących klimat ubiegłego wieku idealnie sprawdzi się sypialnia w stylu retro. Inspiracje czerpie ona z okresu, który oferował przyjemny, choć zdecydowanie wyrazisty sposób projektowania wnętrz. Jak więc powinna wyglądać taka sypialnia?

Styl retro a vintage – różnica, którą warto znać

W społecznościach związanych z szeroko pojętą aranżacją wnętrz terminy „retro” oraz „vintage” często stosuje się naprzemiennie. Pomimo ich znacznych podobieństw, nie są to pojęcia ze sobą tożsame. Największa różnica znajduje się w samym zamyśle:

  • Retro – opiera się na rzeczach stylizowanych w taki sposób, aby wydawało się, że pochodzą z dawnych lat. Są to zwykle przedmioty nowe, inspirowane jedynie tymi z poprzedniego wieku. Styl nie stroni od nowoczesnych rozwiązań i niejako tworzy kompromis pomiędzy starym a nowym.
  • Vintage – opiera się na przedmiotach faktycznie pochodzących z przeszłości. Pamiętają one nawet lata 50. XX w. Ważna jest tu przede wszystkim autentyczność

Podczas aranżacji sypialni w stylu retro, inspiracje możemy czerpać praktycznie z całego XX wieku. Na rynku znajdziemy wiele przedmiotów nawiązujących do zeszłego stulecia, które oferują przy okazji współczesną funkcjonalność. Taki kompromis pozwala stworzyć wnętrze zarówno praktyczne, jak i klimatyczne.

Retro – charakterystyka stylu

Sypialnia w stylu retro, która inspiracje czerpie z lat ubiegłych, przede wszystkim powinna cechować się przytulnością. Bez wątpienia pomoże w tym kolorystyka, która zachowana w pastelowych i jasnych barwach pozwoli na stworzenie przestrzeni, w jakiej z łatwością się zrelaksujemy. Ikoniczne dla stylu retro meble cechują się unikalnymi, zaokrąglonymi kształtami i długimi, smukłymi nóżkami. Popularne są łóżka z tapicerowanymi wezgłowiami oraz komody czy szafki z charakterystycznymi uchwytami. Drewno, sklejka, skóra oraz tkaniny o wyraźnej fakturze są typowe dla umeblowania w tej stylistyce. Często widuje się także lakierowanie powierzchnie oraz metalowe elementy. W sypialni retro używa się tekstyliów takich, jak welur, aksamit, bawełna i wełna, które dodają wnętrzu ciepła i komfortu. Grafiki i plakaty z motywami z lat 50. i 60. XX w., często w stylu pop-art, są tu świetnym uzupełnieniem.

Sypialnie w stylu retro – oświetlenie i dodatki

Światło odgrywa kluczową rolę w tym, jak postrzegana jest przestrzeń. Przy naturalnym oświetleniu, ważne, aby wpuścić jak najwięcej blasku do pokoju. Im więcej światła, tym wizualnie większe staje się pomieszczenie. Dobrze, jeśli miejsce zachowane jest w jasnych barwach, gdyż odbijają one światło, przy okazji znów optycznie poszerzając widoczną przestrzeń. Równie ważne, aby skupić dużą uwagę na kwestii oświetlenia sztucznego. Tylko jedno, główne jego źródło spowoduje, że pokój zostanie pozbawiony jakiejkolwiek głębi. Znacznie lepszym pomysłem będzie zdecydowanie się na większą liczbę pomniejszych lamp czy kinkietów. Punktowe oświetlenie nada romantycznego i przytulnego klimatu, który niezwykle ważny jest w sypialni w stylu retro. Inspiracje dla dodatków można znaleźć, zarówno w internecie, jak i w wielu katalogach. Z pewnością świetnie sprawdzi się miękki dywan – ikona tego typu wnętrz. Oprócz tego dobrze, aby znalazło się miejsce na kwiaty w wazonie. Wprowadzą one więcej życia do pomieszczenia. Należy pamiętać jednak o ograniczeniu liczby dodatków. W sypialni najważniejsze jest, żeby dobrze wypocząć – nadmiar rozpraszaczy może nam to utrudnić.

Podsumowanie

Sypialnia, jako jedna z najważniejszych stref w naszym domu, musi być urządzona gustownie, aby przebywanie w niej sprawiało przyjemność. Dla melancholików tęskniących za starymi czasami lub dla ludzi, do których przemawia ta estetyka, sypialnia w stylu retro będzie idealnym wyborem. Inspiracje, aby stworzyć idealną przestrzeń, możemy czerpać z wielu źródeł. Mogą to być na przykład stare zdjęcia naszej babci i dziadka, a nawet dawne filmy. Zachęcamy do eksperymentowania i stworzenia wnętrza, które będzie jedyne w swoim rodzaju.

Ostatnie wpisy