Spis treści:
Dzieci ze specjalnymi potrzebami wychowują się w wielu domach. Głównie są to brzdące z różnymi niepełnosprawnościami i dysfunkcjami, a także problemami z adaptacją społeczną. Takie dzieciaki wymagają szczególnych warunków także w swoim miejscu zamieszkania. Do tego służy tzw. pokój sensoryczny. Czym on jest i dlaczego ma tak duże znaczenie w rozwoju maleństw?
Czym jest sensoryka?
Sensoryka została wynaleziona i zdefiniowana dosyć niedawno. Zajmuje się ona badaniem interakcji ludzi oraz zwierząt ze środowiskiem. Wykazała ona chociażby problemy z przetwarzaniem informacji przez osoby z uszkodzeniami mózgu. Rozwój czuciowy ma dla każdego dziecka szczególne znaczenie. Pokój sensoryczny przyda się dziecku, które ma kłopoty z przetwarzaniem sensualnym.
Czym się kierować przy aranżacji pokoju sensorycznego dla dziecka?
Pomieszczenie powinno zawierać wszelkie bodźce, służące dziecku do prawidłowego przetwarzania informacji. Koszty takiego przedsięwzięcia mogą być dość niskie. Zamiast kupować drogie rzeczy, wykorzystaj to, co masz już w domu. Przydadzą Ci się kolorowe przedmioty i materiały. W ten sposób pobudzisz wzrok swojej pociechy. Pod sufitem umieść jaskrawe światła bądź bączki. To pomoże stymulować ruch brzdąca. W pokoju muszą znajdować się także miękkie poduszki, koce, zabawki, piłki oraz klocki dla poprawy zmysłu dotyku. We właściwym słuchu pomogą spokojna muzyka, czy odgłosy natury. Dla węchu maleństwa poukładaj świece zapachowe albo dyfuzory. Przydatna będzie również tablica sensoryczna. Pomyśl również o użyciu różnorakich faktur oraz temperatur Unikaj bałaganu, a także wszystkiego, co rozprasza uwagę. Zamontuj ściemniacz w celu kontroli poziomu oświetlenia. Zupełnie wystarczająca będzie niewielka lampka emitująca blask o ciepłej barwie. Kolory ścian muszą być łagodne oraz kojące, aby nie wprowadzały dziecka w stan niepokoju i dekoncentracji. Mile widziane są pastelowe barwy. Konieczna jest także obecność mnóstwa komfortowych miejsc, w których dzieciątko będzie mogło usiąść bądź się położyć. Przestrzeń musi być dla urwisa bezpieczna i wesoła.
O czym jeszcze należy pamiętać?
Niezwykle istotną rolę odgrywają właściwe meble oraz dodatki. Koniecznie wprowadź też podział na strefy. Wszystko, co się tu znajduje, musi być przyczyną doskonałego nastroju i wspaniałych odczuć Twojego brzdąca. Zadbaj o bezpieczne i trwałe meble, odpowiednie do wieku dziecka. Musisz dostosować do niego także wysokość krzeseł, czy biurek. W utrzymaniu właściwej postawy może mu pomóc podpórka pod nogi. Ważne też, byś używał materiałów bez szkodliwych substancji. Istotne dla funkcjonowania zmysłu dotyku są przedmioty z drewna. Stwórz także przestrzeń do magazynowania i chowania zabawek. Unikaj otwartych półek, stawiając raczej na kosze, czy worki. Gdy Twoje dziecko ma nadwrażliwość słuchu, zapomnij o wstawieniu telewizora. Mile widziane są natomiast radio i głośniki, emitujące łagodną muzykę. Zadbaj również o instrumenty bądź grzechotki. Pokój musi znajdować się daleko od wszelkiego hałasu, a także ulicy. Istotna jest dźwiękoszczelność. W pomieszczeniu powinna być właściwa temperatura przy jednoczesnym braku klimatyzatorów, czy wentylatorów. Pomyśl też o zainstalowaniu huśtawki, hamaka bądź podwieszanego worka. Dobrze pomyśleć też o drabinkiach, a także niewielkich ściankach wspinaczkowych dla poprawy sprawności fizycznej. W przypadku malucha o wrażliwym węchu pozbądź się odświeżaczy powietrza, czy pałeczek zapachowych. Zaplanuj również odpowiednią odległość od kuchni. Tamtejsze aromaty mogą zachwiać spokój brzdąca.
Dlaczego to miejsce jest tak istotne?
Pokój sensoryczny pomoże dziecku się uspokoić i zrelaksować. Pozytywnie wpłynie na jego rozwój. Dzięki temu urwis doskonale poradzi sobie w życiu codziennym. Zacznie zaprzyjaźniać się z rówieśnikami oraz otoczeniem. Przez zbudowanie bezpiecznej, spokojnej przestrzeni zapewnisz mu miejsce do nauki.