Jak urządzić pokój dla dziecka?

pokój dla niemowlaka

Dziecięce królestwo powinno być piękną scenerią do zabawy i marzeń. Takiej perspektywie najmłodszego domownika musi towarzyszyć też bezpieczeństwo, o które powinni zadbać dorośli. Jak urządzić pokój dla dziecka, aby sprzyjał beztroskiej zabawie i zachęcał do samodzielności, a jednocześnie był bezpieczny i funkcjonalny?

Jak zaprojektować pokój dla dziecka, żeby było bezpieczne?

Zanim odpowiemy na pytanie o to, jak ozdobić pokój dziecka i jakie meble powinny się w nim znaleźć, najpierw zajmijmy się kwestią bezpieczeństwa. Najlepiej już na etapie urządzania tego wnętrza sięgnąć po sprawdzone rozwiązania pozwalające zapobiegać wielu niebezpiecznym sytuacjom, których nie brakuje w żadnym domu z kilkulatkiem. Warto wyposażyć w nie nawet pokój niemowlaka. Ani się obejrzysz, a słodki szkrab zmieni się w raczkującego, a potem chodzącego roczniaka, którego wszędzie będzie pełno, a jego niezaspokojona ciekawość świata może wyjść poza bezpieczne ramy.

Jak zaprojektować pokój dla dziecka, aby było bezpieczne? Jakie zabezpieczenia do domu dla dzieci warto wybrać?

  • Ochraniacze na narożniki mebli. Małe dzieci nie zwracają uwagi na to, czy w trakcie wstawania z podłogi albo schylania się po zabawkę blisko ich głowy jest narożnik stolika lub komody. Ochraniacze pozwolą zapobiec powstawaniu guzów na głowie bądź ran na czole.
  • Blokada do szuflad. Jeśli nie chcesz, żeby dziecko przytrzasnęło sobie rączki w trakcie otwierania i zamykania szuflad, koniecznie sięgnij po taką blokadę.
  • Ogranicznik do drzwi, który uniemożliwia ich całkowite zamknięcie. W ten sposób uchronisz pociechę przed przytrzaśnięciem palców.
  • Blokada otwierania okna lub klamka do okna zamykana na klucz. O konsekwencjach wypadnięcia dziecka przez okno, nawet jeśli mieszka z rodziną na parterze, nie trzeba chyba nikogo przekonywać.
  • Stoper do drzwi. Możesz wybrać klasyczny trójkąt lub bardziej wymyślny model, np. w kształcie zwierzaka. W razie przewiewu drzwi nie trzasną z hukiem. Z kolei efektowny stoper do drzwi w nietuzinkowym kształcie może stać się prawdziwą ozdobą wnętrza.
  • Zaślepka do gniazdka lub nakładka na gniazdko. Pomysłowość najmłodszych nie zna granic, a zabawy z prądem mogą być naprawdę niebezpieczne. Lepiej zapobiegać, niż mierzyć się z konsekwencjami włożenie palców czy metalowego elementu zabawki do gniazdka. O ciekawy wybór tym łatwiej, że nie brakuje nakładek na gniazdko w zachwycających kształtach, np. zwierzęcych pyszczków.

pokój dla dziecka

Jak urządzić pokój dziecka, który będzie zmieniał się razem z nim?

Mali ludzie rozwijają się bardzo szybko… Ani się obejrzysz, a Twój niemowlak usiądzie w szkolnej ławce. Właśnie dlatego jeśli zastanawiasz się nad pokojem dla dziecka i jak urządzić tę przestrzeń z pomysłem, przypatrz się ofercie mebli rosnących razem z dzieckiem. Łóżko piętrowe, które w pierwszych latach życia może służyć do spania „na parterze”, czyli niewiele nad podłogą, pod koniec przedszkola może zostać odwrócone, a w dolnej części stanowić dziecięcą bazę do zabawy albo udostępnić dodatkową przestrzeń do przechowywania zabawek.

Wielu rodziców, którzy znaleźli już odpowiedź na pytanie o to, jak urządzić pokój dziecka, wybiera meble tzw. rosnące razem z dzieckiem. Co to znaczy? Łóżka ze stelażem z możliwością regulacji długości można rozsuwać, dopasowując wielkość posłania do coraz wyższego dziecka. Dzięki temu zbyt duże łóżko nie zajmuje przestrzeni na podłodze, którą smyk może wykorzystać do zabawy. Podobnie niższy stolik do rysowania w zerówce można podwyższyć w pierwszej klasie, żeby służyło jako biurko. Tak samo zamiast typowych mebli do dziecięcego pokoju warto zdecydować się na systemy zabudowy, do których można dokupić kolejne szafki, a ich wnętrze z czasem zmienić np. z półek na pluszaki na drążek do ubrań.

Ważną kwestią jest też wspieranie samodzielności malucha. Jak urządzić pokój dla dziecka, aby łatwiej wyrobić w nim nawyk samodzielnego sprzątania czy szykowania sobie ubrań? Postaw na niższe, kolorowe szafki i komody, które będą się łatwo otwierały, ale koniecznie przymocuj je do ściany. Pamiętaj, że naukę samodzielności należy dostosować do wieku dzieci i już zdobytych przez nie umiejętności – dzięki takiemu podejściu nie będzie się zniechęcało. Pomocne okażą się wszelkie pojemniki i kosze na zabawki, które ułatwią podzielenie skarbów młodszego domownika na kategorie.

Pokój dziecięcy ułatwienia i czy wyzwania dla malucha?

Odrębną kwestią jest jeszcze to, jak ozdobić pokój dziecka. Jeśli myślisz nad aranżacją dziecięcego królestwa w dłuższej perspektywie, najlepiej zdecyduj się na pomalowanie ścian na uniwersalny kolor, koniecznie farbą odporną na zabrudzenie i łatwą do czyszczenia, taką jak farba lateksowa. Pozostałe dekoracje warto dostosować do ulubionych barw i wzorów dziecka. Zaleta tego rozwiązania jest jeszcze jedna. Jeśli planujecie powiększenie rodziny, a pokój dziecka może wkrótce stać się pokojem dla rodzeństwa, postawienie na uniwersalną kolorystykę jest tym bardziej zasadne. Beżowe, zielone, szare czy pastelowo żółte ściany mogą być tłem dla takich dodatków jak poduszki, zasłony, pojemniki czy dekoracyjne lampki z motywem przewodnim. Chłopiec może wymarzyć sobie motyw kosmiczny, a kiedy za kilka lat zachwyci się koszykówką, łatwo dostosujesz wystrój pokoju do nowego hobby.

Zastanawiasz się, jak urządzić pokój dla dziecka? Zadbaj przede wszystkim o to, aby był bezpieczny i funkcjonalny. Musi wspierać smyka w samodzielności i stanowić doskonałą przestrzeń do zabawy, a dobrze dobrane kolory i dodatki powinny dać pociesze poczucie, że jest w swoim małym, przytulnym królestwie.

Ostatnie wpisy