Kuchnia z wyspą – inspiracje, aranżacje i pomysły

kuchnia z wyspą

Szukanie inspiracji do kuchni z wyspą pozwoli Ci znaleźć najlepszy pomysł na własną przestrzeń do gotowania i biesiadowania. Kuchnia z wyspą może być skrojona na miarę potrzeb wszystkich domowników. Z łatwością znajdziesz w niej miejsce do przechowywania, alternatywę dla stołu, a nawet blat roboczy ze zlewem i płytą grzewczą. Pomysłów na aranżację kuchni z wyspą jest tyle, ile zainteresowanych nią osób. Jak urządzić kuchnię z wyspą? Inspiracje – gdzie ich szukać?

Co musisz wiedzieć o aranżacji kuchni z wyspą?

Jeśli kuchnia z wyspą jest otwarta na salon, to potraktuj ją po prostu jak fragment aranżacji strefy dziennej. Wyspa powinna być efektowa, ale nie może przyćmiewać całej strefy dziennej. Aby uzyskać taki efekt, styl wyspy powinien pasować zarówno do reszty mebli kuchennych, jak i do mebli w salonie.

Zastanawiasz się, gdzie szukać inspiracji do kuchni z wyspą? Przede wszystkim pomyśl, jak swój dom czy mieszkanie zaaranżowałabyś lub zaaranżowałbyś, gdyby zamiast wyspy był stół. To właśnie wyspa często przejmuje role, które do odegrania ma stół w strefie dziennej. Wyspa może być zatem miejscem jedzenia posiłków, blatem roboczym albo po prostu meblem oddzielającym w strefie dziennej część salonową od kuchennej.

Pamiętaj przy tym, że niewiele osób ma do dyspozycji na tyle dużo przestrzeni, że może pozwolić sobie na kuchnię z wyspą, która pomieści wszystkich domowników w trakcie codziennych posiłków. Zamiast ustawiania dużej wyspy możesz przybliżyć mniejszą wyspę do kuchennej zabudowy, a stół (najlepiej rozkładany, którego większe rozmiary docenisz w trakcie uroczystości rodzinnych i innych okazji, kiedy będziesz przyjmować gości) – w stronę salonu. Na takiej konfiguracji najbardziej zyska mała kuchnia z wyspą. Inspiracje, jak zaaranżować w niej wyspę, to dwa najpopularniejsze rozwiązania. Pierwszym z nich jest wyspa otoczona ze wszystkich stron zamykanymi szafkami. Górę wyspy może stanowić blat roboczy, ale też blat uzupełniony na przykład o płytę grzewczą czy zlew. Drugi to wyspa wypełniona z jednej strony szafkami, a z drugiej – blatem, przy którym ustawiono krzesła lub stołki barowe, tzw. hokery. Alternatywą dla drugiego sposobu zaprojektowania wyspy jest wyspa wypełniona szafkami, która sąsiaduje ze stołem.

Jak praktycznie zaaranżować kuchnię z wyspą? Czym różnią się wyspa i półwysep?

Zadbaj o odpowiednią przestrzeń pomiędzy szafkami kuchennymi a wyspą, co ma ogromne znaczenie dla funkcjonalności kuchni z wyspą. Dokładnie rozrysuj na planie wnętrza wszystkie meble, które chcesz w nim umieścić, a potem dopasuj do niego wyspę o odpowiednich wymiarach. Architekci wnętrz zalecają, aby pomiędzy otwierającymi się szafkami na naczynia, kosz na śmieci czy zmywarkę a wyspą było co najmniej 90 cm, ale zasada jest taka, że im więcej przestrzeni, tym lepiej. Łatwiej wtedy o wspólne gotowanie. Jeśli całą rodziną chętnie będziecie spędzać razem czas w kuchni, optymalna odległość wynosi nawet 120 cm.

Przekonał Cię pomysł na aranżację kuchni z wyspą i ze stołem? Między wyspą a stołem musi być minimum 140 cm, tak aby łatwo było odsuwać krzesła. Odległość ta powinna być jeszcze większa, jeśli wyspa pełni funkcję blatu roboczego lub stołu do szybkich posiłków, przy którym ustawisz stołki barowe (w przypadku wysp o wysokości co najmniej 110 cm) albo zwykłe krzesła (gdy mowa o wyspach o standardowej wysokości 85-90 cm). W takim wypadku do 140 cm dodaj kolejne 40-60 cm do przestrzeni pomiędzy blatem wyspy a blatem stołu.

Rozważ też swój sposób pracy w kuchni i gotowania, tak aby zapewnić optymalny dla Ciebie i Twoich najbliższych obieg pracy. Zastanów się, czy w Twoim domu lepiej sprawdzi się wyspa, czy półwysep. Ta pierwsza doskonale współgra z rzędem szafek umieszczonym na jednej ścianie lub na dwóch przeciwległych ścianach. Z kolei półwysep może stanowić przedłużenie szafek w kształcie litery L. Przysuń ją do zabudowy, a krótszą krawędzią – do ściany. Za półwysep uważa się też część kuchni w kształcie litery L, a konkretnie tę, która jest dostępna z dwóch stron.

kuchnia z wyspą

Kuchnie z wyspą – inspiracje, obok których trudno przejść obojętnie

Jeśli szukasz inspiracji do kuchni z wyspą, z łatwością zauważysz na zdjęciach dwie prawidłowości:

  • Aranżacja kuchni z wyspą musi być spójna z resztą wnętrza. Nie jest ważne, czy wyspa jest częścią odrębnej kuchni, czy ważnym elementem aneksu kuchennego otwartego na salon. Spójne wnętrza są atrakcyjniejsze dla oka i wyglądają na większe. Pamiętaj o tej zasadzie zatem szczególnie mocno, gdy urządzasz małą kuchnię z wyspą. Inspiracje do takiego wnętrza znajdziesz nawet w pomysłach na przestronne kuchnie z wyspą.
  • Pomysły na kuchnię z wyspą i inspiracje dotyczące oświetlenia powinny iść w parze. To właśnie punkty świetlne mogą wyznaczać poszczególne strefy w kuchni połączonej z salonem, a także być ważnym elementem spójnego wystroju tej przestrzeni. Inspiracji do kuchni z wyspą i jej oświetleniem szukaj w tych samych kolekcjach. Z tej jednej linii możesz wybrać na przykład reflektorki do kuchni, lampę opuszczaną nad wyspę i lampę podłogową do salonu.

Jakie inspiracje do kuchni z wyspą są zgodne z najnowszymi trendami? Spójrz na najpopularniejsze style wnętrzarskie, a potem zastanów się, czy będą pasować do Twojego mieszkania. Pamiętaj, że wyspa musi mieć spójny design z wystrojem całej kuchni. Potrzeba spójności jest jeszcze większa, jeśli Twoja kuchnia z wyspą jest otwarta na salon. Jak urządzić większą lub małą kuchnię z wyspą? Inspiracji szukaj w:

  • Stylu skandynawskim. Wnętrza rodem z Północy charakteryzują jasne barwy i naturalne materiały. Kuchnie w tym stylu mogą być białe (także w kolorze złamanej bieli), beżowe lub szare. Proste fronty szafek sąsiadują z drewnianym lub kamiennym blatem. Dodatki, takie jak drewniane skrzynki i ceramiczne naczynia, dopełniają efektu.
  • Stylu loftowym, nazywanym także industrialnym lub pofabrycznym. We wnętrzach jak z XIX-wiecznej fabryki króluje surowość. Szkło i metal to najważniejsze materiały, których wyrazisty charakter podkreślają cegły i postarzone drewno. Fronty szafek i sama wyspa powinny odpowiadać najważniejszym składowym stylu loftowego, jeśli to właśnie w nim szukasz inspiracji do kuchni z wyspą.
  • Stylu nowoczesnym, w którym króluje minimalizm. Cały wystrój minimalistycznej kuchni z wyspą zachwyca swoją efektowną prostotą. Proste fronty wcale nie oznaczają, że taka mała kuchnia z wyspą i inspiracje do niej nie są wysmakowane. Lakierowane fronty w głębokich, eleganckich odcieniach zieleni czy granatu albo stonowane, np. białe lub szare, świetnie oddają nowoczesnego ducha. Diabeł tkwi też w szczegółach, takich jak proste rączki, metalowy zlew czy AGD ze szczotkowanej stali.
    Kuchnia z wyspą to wyjątkowa przestrzeń, która daje szerokie pole do eksperymentowania z nietuzinkowymi wystrojami pomieszczeń. Znajdź swój własny pomysł na aranżację kuchni z wyspą i ciesz się gotowaniem w funkcjonalnym wnętrzu!

Ostatnie wpisy