Spis treści:
Styl boho cieszy się dużą popularnością na całym świecie dzięki zastosowaniu wielu oryginalnym pomysłów. Jest on idealny dla miłośników przyrody i delikatnego chaosu. Poniżej prezentujemy kilka inspiracji dotyczących urządzenia kuchni w tym klimacie.
Cechy charakterystyczne kuchni boho – inspiracje
Ludzie decydują się na styl boho w swoich domach, mieszkaniach czy biurach, gdyż chcą wyrazić swoją artystyczną naturę, całkowitą niezależność oraz twórczą swobodę. Kuchnia w tym klimacie jest przytulna, funkcjonalna, komfortowa i umożliwia wspólne świętowanie w gronie rodziny lub znajomych. W nietuzinkowych aranżacjach pojawiają się afrykańskie motywy etniczne oraz folklor, zupełnie inne niż w europejskich kulturach.
Elementy, jakie powinna zawierać kuchnia w stylu boho – inspiracje
Przy wyborze mebli do kuchni w stylu boho należy wziąć pod uwagę jak najbardziej naturalnie wyglądające fronty. Powinny być drewniane, delikatne i posiadać wyraźne usłojenia, a także w białym kolorze, tworząc świetną bazę, aby wprowadzić do wnętrza inne barwy. Dobrze, żeby podłoga była z naturalnego drewna lub płytek drewnopodobnych, a także jasna i prosta, dzięki czemu stworzy idealną podstawę do dalszych etapów aranżacji. W przypadku chęci wprowadzenia na niej dodatkowego koloru warto zdecydować się na grafitowe prostokątne płytki przypominające szachownicę. Cała paleta barw w postaci dodatków uczyni to pomieszczenie szczególnie interesującym.
W kuchni boho można użyć matowego wykończenia oraz mebli w połysku, gdyż obie wersje cechują się dużą atrakcyjnością i dowolnością aranżacji. Ten klimat można poza tym śmiało połączyć ze stylem retro, co da niezapomniany efekt końcowy. Miejsce stanie się awangardowe i niekonwencjonalne dzięki stylizowanym meblom retro lub znalezionej na targach staroci i odnowionej zabudowie kuchennej z lat 60.
Obowiązkowym elementem każdej kuchni jest stół, który poza wspólnym spożywaniem posiłków może służyć do dziecięcych zabaw. Występuje w różnych rozmiarach co zależy od powierzchni użytkowej pomieszczenia, więc do mniejszych kuchni będą pasować niewielkie stoły z cienkimi nogami. Przy większej przestrzeni warto z kolei postawić na potężny stół z wielkimi nogami. Ewentualną wyspę kuchenną można wykorzystać jako jadalnię, w której świetnie sprawdzi się drewniany lub właściwie dobrany kamienny blat, idealnie komponujące się z aranżacją boho.
Barwy, które powinny królować w kuchni boho – inspiracje
Aby prawidłowo zaprojektować wnętrze zdominowane przez kontrolowany chaos, należy zadbać o właściwą kolorystykę. W celu otrzymania pozytywnej atmosfery i ciekawych połączeń warto zdecydować się na fuzję kolorów z oryginalnymi duetami barw. Ich szeroką gamę dzieli się na różne rodzaje.
Barwami neutralnymi są: kość słoniowa, ciepła biel, magnolia, alabastrowy, beżowy, migdał, owies, piasek, płowy, rumiany, latte oraz rattan. Do odcieni ziemistych należą: dymny, gołębi, greige, popiół, łupek, beton, glina, khaki, gips kora czy kamień. Kolory natury stanowią z kolei: oliwka, szałwiowa lub limonkowa zieleń, mech, pistacja, jabłko, leśny, liść laurowy, drewno wiśniowe, taupe, orzech włoski, mahoń i sepia. Za barwy pikantne uznaje się: cynamon, drzewo sandałowe, umbra, czerń, sepię, karmel, toffee, laskę wanilii, kakao, mokkę, a także kurkumę. Kolorami słonecznymi są: cytrynowy, ochra, złoto, kanarkowy, miód, musztarda, amarantowy, ceglasty, szkarłatny, truskawka, wino, rubin, kasztan, mandarynka, dynia, imbir, szafran terakota, papaja, płomień, marchewka, figa, śliwka, bordo oraz oberżyna. Do barw kreatywnych zalicza się: Baker Miller Pink, gumę balonową, malinowy, różowy kwarc, Magenta, Baby Pink, Hot Pink, wiśniowy, Shocking Pink, ametyst, piwonię, orchideę, fiołkowy, Veri Peri, ciemny błękit, lawendę, błękit, turkus, Baby Blue, kobalt i morski.
Barwy neutralne stworzą świetne tło kuchni, podkreślając uroczy charakter całego domu, jednocześnie czyniąc to miejsce ciekawym i różnorodnym. Kolory bazowe uzupełniają odcienie ziemiste i natury na posadzce, blacie kuchennym, frontach mebli, stole, wyspie lub krzesłach. Kolory pikantne, słoneczne i kreatywne warto uwzględnić przy wyborze dodatków do pomieszczenia, takich jak: zastawa stołowa, obrus, dekoracyjne poduszki, bibeloty czy oświetlenie.
Dodatki, które świetnie sprawdzą się w kuchni boho – inspiracje
Kuchnię boho cechuje oryginalne wzornictwo, dzięki któremu wnętrze jest jeszcze bardziej różnorodne. Wyróżnia się kilka podstawowych wzorów. W Ikacie chodzi o farbowanie tkanin zanim zostaną utkane, a w kilimie własnoręcznie tka się gobeliny, torby, kamizelki czy zimowe płaszcze. Paisley przypomina parasolkę i charakteryzuje się ozdobnością, dużym stopniem trudności, a także osobliwą symboliką. Trellis jest symetrycznym wzorem przybierającym różne postaci, zwykle występującym w formie kraty, a zaczerpnięty z afrykańskiej kultury tribal to plemienne nadruki w wyjątkowych stylizacjach. Folk inspiruje się strojami ludowymi europejskich grup etnograficznych, a ostatnią opcją są niewielkie, duże, intensywne lub delikatne motywy kwiatowe.
Wyżej wymienione wzory zazwyczaj stanowią dekoracje, występując na tapetach ściennych, kocach, poszewkach poduszek, zasłonach, obrusach, ścierkach oraz serwetkach podkreślających charakter wnętrza w stylu boho. Kontrolowany chaos zapewnia stonowana baza stworzona z gotowych już wcześniej ścian i podłoga w spokojnych kolorach.
W stylu boho liczy się wszystko, dzięki czemu można podkreślić swoją artystyczną naturę w wyrazisty sposób. Z tego powodu niezbędne jest umieszczenie na dekorach makramy, koronek, haftów, pomponów, chwostów, ćwieków i aplikacji. Przydadzą się również pióra, suszone kwiaty, buddyjskie mandale, rzeźby, plecione kosze oraz gliniane garnki. W kuchni boho króluje luźny dobór kolorów oraz oryginalny brak symetrii powierzchni użytkowej zestawiony z naturalną roślinnością.
Na stole warto postawić potężny wazon z suszonymi kwiatami i trawą pompasową, a ścianę można udekorować dużym i cudownym gobelinem posiadającym etniczne wzory, umieszczając po jego bokach charakterystyczną roślinę, jaką jest epipremnum złocisty. To rozwiązanie idealne dla osób, które uwielbiają obcować z naturą.
Przykładowe aranżacje kuchni w stylu boho – inspiracje
Jednym z pomysłów jest postawienie na szałwiową zabudowę kuchenną z otwartymi górnymi szafkami w celu zaprezentowania pełnej kolorów ceramicznej zastawy stołowej. Kuchnię mogą rozświetlić loftowe miedziane lampy ścienne, a strefa robocza może zostać pokryta białym blatem z niewielkimi roślinami doniczkowymi.
W dolnej części kuchni warto umieścić posadzkę zrobioną z płytek, które imitują starą cegłę, jaką ułożono w jodełkę, a także rozłożony niechlujnie dekoracyjny chodniczek zawierający ikat. Całość uzupełnia stary drewniany stół z krzesłami z rattanu, a ścianę nad kuchenką gazową ozdabia cudowna mozaika.
Dla osób, które mogą być zbyt znudzone powyższą aranżacją, lepszym rozwiązaniem powinny być intensywne ściany w barwach kurkumy, szara zabudowa kuchenna, miętowa lodówka w stylu retro razem ze świetnie komponującą się z nią kolorystycznie wyspą kuchenną. Do tego przydadzą się: duży drewniany blat, etniczny kolorowy dywanik, ustawione wszędzie doniczki z zieloną roślinnością i podkreślające styl boho – matowe płytki.
Kolejnym rozwiązaniem jest biała mozaika, zabudowa kuchenna w tym samym kolorze posiadająca podłużne, srebrne uchwyty, drewniana podłoga zbudowana z długich desek, pokryta jutowym dywanem, szczotkowany blat dębu z farmerską umywalką i znajdujące się nad nim otwarte półeczki, na których można ustawić przyprawy, kubki, rośliny, dekoracyjne chwosty oraz minimalistyczne lampy. Jest to świetny pomysł dla tych, którzy lubią delikatność z odrobiną fantazji.
Intrygujący styl boho z pewnością spodoba się wszystkim osobom ceniącym oryginalność i nonszalancję. Może z kolei nie przypaść do gustu tym, którzy wolą prostotę i brak jakichkolwiek udziwnień. Zastanów się więc, czy odpowiada Ci taki styl i chcesz urządzić swoją kuchnię właśnie w ten sposób.