Spis treści:
- 1 Charakterystyka stylu loftowego
- 2 Jak stworzyć kuchnię w stylu loft?
- 3 Jak zaprojektować kuchnię loft?
- 4 Jak zadbać o walory estetyczne w kuchni loftowej? Nasze inspiracje
- 5 Wystrój w kuchni w stylu loft – inspiracje
- 6 Meble, jakie należy wybrać do kuchni w stylu loft
- 7 O czym jeszcze należy pamiętać przy aranżacji kuchni w stylu loft?
Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym każdy spędza sporo czasu. Osoby pragnące mieć w niej dużo miejsca do gotowania powinny pomyśleć o kuchni w stylu loft. Inspiracje na urządzenie jej w ten sposób można znaleźć w poniższym wpisie blogowym.
Charakterystyka stylu loftowego
Styl loftowy czerpie inspiracje z fabryk i magazynów, a poza surowością i prostotą duże znaczenie ma w nim wyjątkowość. W aranżacjach w tym klimacie używa się ciekawych materiałów, takich jak beton architektoniczny lub stary parkiet, dzięki którym wnętrze nabiera niesamowitego charakteru. Pomieszczenie urządza się w oparciu o interesujące połączenie oryginalnych produktów i nowoczesnych rozwiązań. Styl loft ponadto świetnie komponuje się ze skandynawskim oraz vintage, co daje bardzo duże możliwości aranżacyjne.
Jak stworzyć kuchnię w stylu loft?
Kuchnia loft jest zazwyczaj wielką, otwartą przestrzenią z wydzielonymi kilkoma “strefami roboczymi”. Zwykle mieści się na parterze budynku i posiada wysokie sufity, odsłoniętą cegłę oraz belki z drewna. Często używa się tutaj betonu architektonicznego, a poza tym ważne, żeby postawić na estetyczną surowość, stonowane barwy i minimalizm. Zbędny jest tu z kolei nadmiar dodatków oraz oryginalnych elementów.
Kuchnię loft zwykle tworzy się wyburzając ściany w celu otrzymania otwartego planu lub usuwając wewnętrzne krawędzie i stawiając na dużą wyspę bądź blat. Kuchnia przeważnie znajduje się w środkowej części domu, aby zapewnić idealną widoczność jego mieszkańcom z każdego pomieszczenia. W estetyce tego stylu poza wspomnianą cegłą i belkami uwzględnia się przewody oraz oświetlenie, dzięki którym panuje surowa i jednocześnie przytulna atmosfera.
Kuchnia w stylu loft nie obędzie się bez właściwego wyposażenia w postaci elementów użytkowych, np. szafek, półek lub stołów pasujących do wystroju. Jeżeli liczy się dla Ciebie spójność i zależy Ci na loftowym klimacie w całym mieszkaniu, zachęcamy do postawienia na meble kuchenne w tym stylu.
Jak zaprojektować kuchnię loft?
W kuchni poza spożywaniem posiłków spędza się czas wspólnie z rodziną. Poza funkcjami praktycznymi pomieszczenie powinno także cechować się nienaganną estetyką, co zapewnia wyjątkowa kuchnia loftowa.
Styl loftowy cechujący się surowością i prostotą tworzy świetną kompozycję z minimalizmem oraz elegancją. Kuchnia w tym klimacie idealnie pasuje do dużych pomieszczeń z wysokimi sufitami. Wyjątkowego uroku dodają pomieszczeniu otwarta przestrzeń, proste formy, metalowe akcenty i drewno.
Jak zadbać o walory estetyczne w kuchni loftowej? Nasze inspiracje
Cudowne tło dla loftowych akcentów stanowią stonowane kolory, takie jak szarość, czerń czy naturalne drewno. Istotna jest również obecność wiszących lamp, dzięki którym pomieszczenie nabiera wyjątkowego charakteru. Można je usytuować nad wyspą kuchenną, co pozwoli im na stworzenie cudownej dekoracji. Świetnym pomysłem będzie także połączenie kuchni z jadalnią lub salonem, co spowoduje stworzenie miłej i funkcjonalnej przestrzeni. Dodatkowo, pomieszczenie stanie się lżejsze i przestronniejsze na skutek umieszczenia dużych okien, które wprowadzą wiele naturalnego światła.
Wystrój w kuchni w stylu loft – inspiracje
Urządzając kuchnię w stylu loftowym, trzeba umiejętnie łączyć surowe materiały z nowoczesnymi pomysłami. Meble kuchenne w tym klimacie robi się zazwyczaj z metalowych nóg, stelażu, płyty meblowej lub litego drewna. Dzięki wykorzystaniu naturalnych materiałów zyskają ciekawy wygląd, który spodoba się osobom dążącym do eleganckiego minimalizmu. Godnym uwagi jest to, że niezwykle ważną funkcję w tym stylu pełni drewno stanowiące element konstrukcyjny i dekoracyjny, a ponadto wprowadzające do wnętrza ciepło i przytulność. Świetnie pasuje ono do surowych materiałów, z którymi tworzy ciekawy i przykuwający wzrok kontrast.
Dobrze jest zdecydować się na minimalistyczne formy i zrezygnować z niepotrzebnych zdobień. Szczególne wrażenie przy aranżowaniu wnętrza w stylu loftowym mają proste lampy, bateria kuchenna i meble. Ogrom dodatków powinno się zastąpić kilkoma dokładnie wybranymi częściami wystroju, np. metalowych akcentów lub zielonych roślin, dzięki którym pomieszczenie stanie się świeższe i mniej przytłaczające.
Meble, jakie należy wybrać do kuchni w stylu loft
Doskonałym wyborem zarówno do małej kuchni, jak i większego pomieszczenia będzie półka w stylu loft, dzięki której można zyskać dużo miejsca do przechowywania i niepowtarzalny klimat. Powinny one stać lub wisieć tak, aby mogły się na nich znaleźć przyprawy, książki z przepisami, a także pojemniki z kawą, herbatą lub słodkimi przekąskami. Mile widziane są tam także rośliny, jakie sprawią, że miejsce stanie się znacznie żywsze. Szafki wiszące stanowią kapitalne rozwiązanie w przypadku niewielkich pomieszczeń, gdyż zapewniają wolną przestrzeń na podłodze, gdzie można bez problemów umieścić sprzęt AGD.
W kuchni stanowiącej otwartą przestrzeń przyda się właściwy stół w stylu loftowym, którego blat powinien być zbudowany z litego drewna. Można też postawić na blat laminowany z estetycznie i stylowo wyglądającą płytą, która będzie wyglądać lżej, czym trafi w gusta niektórych osób. Do wyboru są stoły na metalowych nogach lub stelażu w kolorze szarym, czarnym bądź białym. Dzięki połączeniu metalu z blatem zyskuje się niepowtarzalny loftowy klimat już przy samym wejściu do pomieszczenia.
O czym jeszcze należy pamiętać przy aranżacji kuchni w stylu loft?
Wiodącą cechą wnętrza w stylu loftowym są ściany z cegieł, kamienia lub betonu, jednak można używać imitacji tych materiałów, takich jak płytki ceramiczne z fakturą, dekoracyjne okleiny kamienne, panele z tworzywa sztucznego czy tapety winylowe. Możliwe jest pomalowanie ścian na jednolity kolor, najlepiej biały, szary lub jasnobrązowy i zestawienie ich odcienia ze sprzętem AGD, z podłogą lub meblami. Nowatorskim rozwiązaniem jest wykorzystanie farby tablicowej, która zapewnia czarną, matową ścianę zbliżoną do tablicym, po której z łatwością rysuje się kredą, pisze notatki i przepisy oraz przygotowuje listę zakupów. Powierzchnia cieszy się dużą elegancją, a jej wyczyszczenie za pomocą mokrej gąbki jest bardzo proste i brakuje po nim jakichkolwiek zarysowań.
Projekt otwartej przestrzeni mówi o podziale na strefy przy użyciu mebli, kolorów lub oświetlenia. Pokój dzienny zwykle stanowi kontynuację kuchni i można zauważyć drobne różnice w kolorystyce pomiędzy tymi częściami pomieszczenia. Możliwe jest użycie do tego wyspy kuchennej, otrzymując w ten sposób dodatkową przestrzeń do gotowania lub spożywania posiłków. Przydadzą się także komfortowe hokery, a nad blatem warto umiejscowić półkę pełniącą funkcję kwietnika albo miejsca do przechowywania różnych rzeczy.
Warto też zadbać o wystrój, wieszając zegar ścienny lub obrazy, umieszczając rośliny, eleganckie naczynia bądź interesujące deski do krojenia składników potraw. Świetnym dodatkiem mogą być także przedmioty w stylu vintage, gdyż dzięki użyciu starych przedmiotów pomieszczenie stanie się żywsze i bardziej wyjątkowe, a poza tym można pokazać w ten sposób swoje cechy charakteru. Jeśli chodzi o kolory, należy postawić na spokojne odcienie, np.: czerwono-brązowy z odrobiną szarości, szary, błękitny, zielony oraz biały, a powinno się zrezygnować z jaskrawych kontrastów kolorystycznych. Dzięki tekstyliom pomieszczenie stanie się przytulne, a dużą wygodę dadzą puszyste poduszki na krzesłach.
Styl loftowy może dodać świeżości każdej kuchni, więc warto zdecydować się na aranżację tego pomieszczenia w taki właśnie sposób. Przy należytym zwróceniu uwagi na wszystkie szczegóły można zyskać piękne i przytulne miejsce w swoim domu.