Jak zaaranżować kuchnię w stylu vintage?

Elegancka kuchnia klasyczna

Każdy z pewnością marzy o tym, aby we wszystkich pomieszczeniach w jego domu panowała miła i rodzinna atmosfera. Kuchnia dla wielu ludzi jest najważniejszym miejscem w mieszkaniu. Warto uczynić to miejsce przyjemnym i przytulnym, w czym pomoże styl vintage. Na czym on polega i jak zaaranżować kuchnię w tym klimacie?

Komu najbardziej spodoba się kuchnia vintage?

Styl vintage jest idealny dla osób ceniących nowoczesne rozwiązania, ale jeszcze bardziej tęskniących za starym klimatem. Dzięki tej estetyce cofniesz się do dawnych czasów, jednocześnie zyskując miłe i przytulne pomieszczenie. Jest to też świetny pomysł dla tych, którzy kupili lub odziedziczyli zabytkowy mebel i chcieliby go umieścić w nowoczesnej aranżacji.

Jakie meble wybrać do kuchni vintage? Nasze inspiracje

Kuchnie vintage słyną z wyjątkowych mebli sprzed kilku dekad. Można w nich znaleźć także meble, które się stylizuje na te z przeszłości, a dokładnie od lat 20. do 90. XX wieku. Największym zainteresowaniem cieszy się drewno, które może być zabejcowane, pomalowane na jasne kolory lub wykończone na wysoki połysk. Cechą charakterystyczną mebli kuchennych w stylu vintage są proste formy.

Przy połączeniu kuchni z jadalnią świetnym pomysłem będzie wstawienie białych, drewnianych krzeseł z poduchami i frezowanymi nogami oraz wielkiego stołu. Niezbędny jest również kredens, a w przeszklonej nadstawce powinna się znaleźć zastawa stołowa i kieliszki, w której dolnej części można przetrzymywać kuchenne tekstylia.

Szafki kuchenne w stylu vintage są w intensywnym kolorze i posiadają przesuwne drzwiczki. Zazwyczaj zrobione są z drewna często pomalowanego na biało. Niezbędna jest dolna zabudowa szafkowa, która nie przyda się w rzadziej używanych górnych szafkach.

W kuchni vintage sprawdzą się również kuliste, ceramiczne gałki oraz uchwyty meblowe z mosiądzu. Szafki mają także frezowania, ozdobne podcięcia i mnóstwo przeszkleń, a brakuje im metalowych okuć.

Jakie dodatki przydadzą się w kuchni vintage?

Dodatki używane w kuchni vintage cechują się przede wszystkim zabytkowym charakterem. Największym zainteresowaniem cenią się przedmioty “z duszą”, które są dostępne na pchlich targach, choć niektórzy odziedziczyli je po swoich dziadkach, jak np: moździerz lub waga kuchenna. Tostery, czajniki, ekspresy do kawy oraz inne urządzenia AGD charakteryzują się miłymi kształtami i wyjątkowym doborem kolorów – zwykle pasteli.

Kuchenne ściereczki, rękawice do gotowania i zasłonki zazwyczaj są zdobione kropkami i biało-czerwoną kartką, a interesujące uzupełnienie stanowią rośliny doniczkowe w postaci żywych kwiatów, takich jak fikus, monster czy peperomia lub tapety ściennej z botanicznym deseniem.

Niezbędnym dodatkiem jest bateria kuchenna pełniąca funkcję użytkową i dekoracyjną, przy czym należy pamiętać, że z wnętrzem vintage słabo komponują się stal, corten oraz srebrne wybarwienia, a dużo lepiej sprawdzą się mosiężne, złote i czarne wykończenia. Dobrze także postawić na egzemplarze o ciekawie wygiętej wylewce, a także dużych, tradycyjnych oraz ceramicznych kurkach o okrągłym kształcie.

Warto się również zdecydować na pastelowe lampy znajdujące się na planie koła i całkowicie uproszczone, których barwa podkreśla radosną odsłonę stylu vintage, zwłaszcza zestawiając je z białą wyspą kuchenną z drewnianym blatem, takim samym stołem i zjawiskową ceglaną ścianą. Należy podkreślić, że lampy odpowiadają współczesnym trendom, a subtelny kontrast pomiędzy błękitem i brązami daje wnętrzu spójność i porządek.

Przy wyborze akcesoriów należy skupić się na przedmiotach, które wyprodukowano na bazie koła lub jego wariacji, które świetnie wyglądają, a do tego można ich łatwo używać. Dodatki powinny być w kolorach pastelowych lub nasyconych i ciepłych barwach. Doskonałym pomysłem będzie także postawienie na porcelanę i szkło, które można ustawić w kredensie lub na otwartych półkach.

kuchnia w kamienicy

Na jakie kolory i wzory warto postawić w kuchni vintage?

Kuchnię vintage charakteryzują ciepłe barwy, takie jak: turkus, beż, pomarańcz, błękit i brąz, które nadają wnętrzu przytulną i swojską atmosferę. Dzięki mięcie, jasnemu różowi lub rozbielonej żółci pomieszczenie nabierze z kolei więcej optymizmu.

Poza kolorami warto także pomyśleć o odpowiedniej geometrii w postaci heksagonów, falistych linii, koralików, łezek czy abstrakcyjnych printów. Przydadzą się popularne filiżanki zwane picassami na cześć sławnego malarza, a mnogości barw dodadzą biało-ceglaste, beżowo-szaro-błękitne lub żółto-niebiesko-szare płytki patchwork.

Dość często stawia się na zupełnie białą kuchnię vintage zawierającą frezowane fronty szafek, obudowę kuchennej wyspy, przeszkloną witrynkę na ścianie i świetnie widoczny okap. Pomieszczenie stanie się cieplejsze dzięki umieszczeniu blatów oraz hokerów, a także półek na drobiazgi. Niebywały charakter nada temu miejscu plama koloru, chociażby w formie błękitnej lodówki wolnostojącej.

Kremowa kuchnia vintage z motywem przewodnim w postaci płytek podłogowych i ściennych w zbliżonym kolorze jest prawdziwą wizytówką łagodnej elegancji. Na posadzce warto umieścić brązowo-kremowy patchwork, a całość uzupełnić białą zabudową szafkową i blatem z jasnego drewna.

Łączenie stylów w kuchni vintage – inspiracje

Jest wiele możliwości łączenia stylu vintage z innymi, w czym pomoże reguła 60:30:10 mówiąca o procentowym udziale barw w kuchni, przy czym 60 % stanowi neutralna baza, 30 % odważniejszy kolor, a 10 % solidnie nasycone akcenty.

Mile widziane są elementy marynistyczne w formie granatowego kredensu oraz biało-niebieskiego patchworku na ścianie. W jasnej, romantycznej kuchni w tym stylu sprawdzi się ozdobienie lacobelem zawierającym motyw kwiatów i biały zegar z cyframi rzymskimi.

Dzięki połączeniu stylu vintage z boho można zyskać jasną i przytulną przestrzeń, co umożliwi umieszczenie w niej ażurowej lampy z rattanu, tkanego dywanu oraz giętych mebli. Pomieszczenie rozjaśni się, gdy postawisz na materiały i dużą liczbę roślin.

Innym ciekawym połączeniem stylów jest kuchnia vintage-modern, którą poprzez zdecydowanie się na tradycyjne detale uczyni się mniej chłodną niż gdyby postawić tylko na nowoczesność. W takiej kuchni świetnie sprawdzą się antracytowe szafki, czarno-biała patchworkowa posadzka oraz lampa zawierająca metalowy klosz, które równoważy ciepło dodatków z drewna i biały zlew z fartuchem.

Warto postawić na kuchnię vintage, aby uczynić to miejsce przyjaznym i przytulnym. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które lubią wracać myślami do dawnych lat, a jednocześnie podobają się nowoczesne aranżacje. Żeby urządzić pomieszczenie w tym stylu trzeba zadbać o wiele szczegółów, jednak dobrze jest poświęcić trochę czasu w celu stworzenia klimatycznej przestrzeni.

Ostatnie wpisy