Spis treści:
Strefa dzienna to serce każdego mieszkania. To tutaj domownicy wspólnie spędzają czas i podejmują gości. Ważne jest zatem, aby odzwierciedlało ducha domu i sprawiało, że mieszkańcy będę czuli się doskonale w otaczającej ich aranżacji. Jednym z najpopularniejszych pomysłów na urządzenie strefy dziennej jest wykorzystanie elementów stylu rustykalnego. Możesz zdecydować się wyłącznie na sielskie i anielskie detale wiejskie albo efektownie połączyć je na przykład z modnych stylem skandynawskim lub boho. Warto pamiętać przy tym o spójności, zwłaszcza gdy aranżujesz salon ze strefą jadalnianą albo z aneksem kuchennym. Jak urządzić salon rustykalny?
Stwórz salon w stylu rustykalnym! Inspiracje do wyjątkowej aranżacji
Z czym kojarzy Ci się wieś? Jeśli oczami wyobraźni widzisz ciszę, spokój, dużą przestrzeń i wszechobecną naturę, to właśnie takie cechy charakteryzują również aranżacje w stylu wiejskim. Salon rustykalny inspiruje, zapewnia wytchnienie od codzienności i koi spokojem. Aby stworzyć taką atmosferę w swoim salonie, musisz przede wszystkim przykładać wagę do szczegółów. Najdrobniejsze detale mogą zaburzyć spójność aranżacji i popsuć efekt.
Właśnie dlatego zwracaj uwagę nie tylko na meble, lecz także na dekoracje i rodzaj oświetlenia. Liczą się również materiały i kolory wykorzystane we wnętrzu. Tak charakterystyczną aranżację można rozumieć na wiele sposobów, dlatego przed zakupami i rozpoczęciem remontu możesz poszukać pomysłów na urządzenie pokoju dziennego w stylu wiejskim.
Salon rustykalny – najważniejsze cechy stylu wiejskiego
Widzisz już, że niezależnie od pomysłu na salon rustykalny, każda z aranżacji emanuje ciepłem i przytulnością. Jak uzyskać taki efekt? Przede wszystkim postaw na funkcjonalność i prostotę. Meble powinny być pojemne i użyteczne, mogą mieć też delikatny efekt zużycia. Wszelkie dekoracje muszą spełniać ważną funkcję. Ozdobami możesz uczynić na przykład świeczniki, lampy stołowe, wełniane koce albo wiklinowe kosze do przechowywania.
Kiedy będziesz robić plany dotyczące malowania ścian czy zakupy elementów aranżacji wnętrza, możesz kierować się poniższą listą najważniejszych cech salonu rustykalnego:
- Naturalne materiały. Sprawdzą się: drewno, wiklina, rafia, rattan, kamień i naturalna skóra, a w przypadku tekstyliów także wełna, bawełna i len.
- Ciepłe barwy kojarzące się z przyrodą. W salonie rustykalnym inspiracje naturą wiodą prym. Postaw zatem na biel i beż, które możesz ożywić naturalnymi odcieniami drewna czy zieleni. Jeżeli zależy Ci też na kilku bardziej wyrazistych akcentach barwnych, taką rolę świetnie odegra tonacja ceglana, brązowa, błękitna lub wszelkie odcienie szarości.
- Wykończenie ścian i dachu salonu w stylu rustykalnym. Inspiracje, które w pełni oddają styl dawnych wiejskich domów, zobaczysz we współczesnych stajniach czy stodołach. Bielone ściany z cegieł, a także drewniane wielowarstwowe konstrukcje pod stropem mogą posłużyć Ci do wypracowania własnego pomysłu na pokrycie ścian i sufitu. Jeśli chcesz jednak pomalować gładką wyszpachlowaną ścianę, postaraj się o niedbały wygląd śladów po pociągnięciu pędzla – im mniej idealnie, tym lepiej
- Kominek, który jest źródłem ciepła i przyjemnej atmosfery. Najlepiej, aby był wykończony naturalnym kamieniem lub cegłą.
- Detale, które podkreślą efekt sielskości. Zamiast bukietów kwiatów z kwiaciarni salon w stylu rustykalnym i inspiracji do jego dekoracji możesz poszukać na polu lub łące. Źdźbła zbóż, subtelne polne kwiaty czy zioła w drewnianych skrzynkach podkreślą charakter wnętrza znacznie lepiej niż bukiet z tulipanów lub storczyki w doniczkach. Pomyśl również o tekstyliach, takich jak firany, zazdrostki i zasłony. Lekkie białe lub kremowe z naturalnych materiałów będą idealną dekoracją okna w salonie w stylu rustykalnym. Inspiracji do ozdobienia mebli tapicerowanych szukaj z kolei wśród wełnianych koców i haftowanych poduszek. Haft możesz wykonać też samodzielnie. Świetnie sprawdzą się motywy folklorystyczne, na przykład kaszubskie wzory na serwetkach czy bieżniku. Z kolei na podłodze połóż mięsisty dywan.
Jak zadbać o spójną aranżację salonu rustykalnego?
Warto również zastanowić się, co może zepsuć wyjątkowy efekt salonu rustykalnego. Poniższa tabela przedstawia listę dos and don’ts dla każdego, kto marzy o salonie w stylu rustykalnym, a inspiracji szuka też we wnętrzach o innym charakterze:
Dos, czyli cechy podkreślające rustykalność | Don’ts, czyli przykładowe detale psujące efekt wiejskości |
---|---|
Drewniane meble, najlepiej z efektem zużycia | Meble wykończone na wysoki połysk oraz meble plastikowe |
Drewno, wiklina, rattan, kamień, rafia, skóra, cegła | Tworzywo sztuczne, metal w wyrazistych kolorach |
Tekstylia wełniane, bawełniane i lniane | Ciężkie firany, zasłony i poduszki uszyte z poliestru |
Jasne barwy i kolory nawiązujące do natury (biały, beżowy, piaskowy, szary, zielony, ceglany, brązowy) | Wyraziste kolory, w tym neonowe (np. czerwony lub kanarkowy) |
Hafty, wzory nawiązujące do przyrody i folkloru | Geometryczne desenie, zwierzęce printy |
Dekoracje, które są przede wszystkim praktyczne, a w drugiej kolejności zdobią salon rustykalny (to np. ceramiczna doniczka lub wazon, makramowa osłonka na wiszącą doniczkę) | Liczne ozdoby bez wyraźnej funkcji, na przykład figurki |
Kominek wykończony naturalną cegłą lub kamieniami | Nowoczesny kaloryfer, na przykład dekoracyjny |
Salon rustykalny z kuchnią – jak stworzyć strefę dzienną w stylu rustykalnym?
Salon rustykalny ma w sobie wiele uroku, który warto przenieść również na całą strefę dzienną. We współczesnych mieszkaniach i domach coraz częściej pokój dzienny łączy się z jadalnią i kuchnią. Najlepiej zatem zadbać o to, aby razem z nimi spójną całość tworzył także salon w stylu rustykalnym. Inspiracji do urządzenia kuchni możesz szukać we wnętrzach o wiejskim duchu.
Z sielskością, naturą i prostotą kojarzą się jednak także dwa inne style aranżacyjne – skandynawski i boho. Choć różnią się w kwestii szczegółów, zwłaszcza wzorów i dekoracji, to charakteryzują je te same materiały i barwy. Jak połączyć kuchnię skandynawską lub jadalnię boho z salonem rustykalnym? Przede wszystkim postaw na spójność w detalach i kolorach. Kuchenny blat może być wykonany z tego samego drewna co stół i stolik kawowy w salonie. Jeśli chcesz skorzystać z usług stolarza, tym łatwiej będzie Ci dobrać taką samą tonację drewna wykorzystanego w różnych meblach. Rolę elementów spajających strefy w dziennej części Twojego domu może odgrywać jeszcze oświetlenie. Lampki punktowe w kuchni, oświetlenie nad stołem oraz lampę podłogową do salonu warto wybrać z tej samej kolekcji.
Wykończenie podłóg, sufitów i ścian możesz także potraktować jak kwestie łączące wszystkie strefy w części dziennej. Wybierz drewniane belki pod sufitem. Dobrze jest zdecydować się również na ten sam sposób wykończenia ścian, np. wybielenie ceglanych ścian w kamienicy albo pomalowanie ścian na ten sam kolor. W kwestii podłóg stawiaj na spójność, ale i funkcjonalność. W kuchni może królować gres o wyglądzie drewna, którego barwa powinna być możliwie najbardziej podobna do paneli lub drewnianych desek, które położysz w jadalni i salonie rustykalnym.
Podsumowując, salon rustykalny jest prawdziwą domową oazą. Spokój i sielskość, które przepełniają takie wnętrze, tworzą umiejętnie dobrane meble i dodatki, a także kolory i materiały. Jeśli chcesz od razu odnowić całą strefę dzienną, możesz eksperymentować ze stylami aranżacyjnymi i – poza rustykalnym – wykorzystać pasujące do niego elementy stylów skandynawskiego i boho.