Spis treści:
Urządzając dom bądź mieszkanie nie zawsze mamy do dyspozycji taką ilość metrów kwadratowych, jaką byśmy chcieli. Nie oznacza to jednak, że musimy ograniczać swoje potrzeby, oczekiwania względem wnętrza, czy pomysły na aranżacje oraz dekoracje. Jak więc skutecznie urządzić niewielkie pomieszczenie, na przykład małą łazienkę? Podpowiadamy!
Inspiracje dla małej łazienki – podstawy na początek
Łazienka to bardzo ważne pomieszczenie w każdym domu, miejsce, w którym budzimy się do życia pod orzeźwiającym prysznicem, ale także relaksujemy się po całym dniu pracy. To również wnętrze, w którym nierzadko szykujemy się do wyjścia, ale i robimy pranie. Jak widać, w łazience bardzo często musimy pomieścić i ergonomicznie pogodzić ze sobą kilka różnych funkcji i stref. Kiedy mamy do dyspozycji zaledwie kilka metrów kwadratowych przestrzeni, może się to okazać sporym wyzwaniem.
Przede wszystkim należy pamiętać, aby nie powielać najczęściej popełnianych błędów aranżacyjnych, dotyczących nie tylko łazienki, ale i innych niewielkich pomieszczeń. Kiedy urządzamy małe wnętrze, unikajmy przeładowywania go nadmierną ilością mebli i dodatków. Znacznie lepszy, estetyczniejszy i bardziej funkcjonalny efekt przyniesie ograniczenie się do podstawowych elementów wyposażenia. Wybierzmy jeden styl wykończenia wnętrza i trzymajmy się go. Łączenie różnych wzorów, materiałów, kolorów i charakterów wystroju może wywołać efekt nieładu i chaosu, który szczególnie w niewielkich pomieszczeniach jest bardzo niewskazany.
Pamiętajmy o zasadach, które pozwolą nam nie ograniczać dodatkowo przestrzeni, ale również spróbujmy wprowadzić w życie kilka trików, dzięki którym optycznie ją powiększymy.
Jak optycznie powiększyć małą łazienkę?
Mała łazienka to mały problem, kiedy mamy do dyspozycji kilka przydatnych, skutecznych sposobów na optycznie powiększenie jej przestrzeni. Warto zastosować kilka z nich w swoim wnętrzu, aby dodać mu wrażenia przestrzenności. Przede wszystkim, do małej łazienki należy wybierać duże, pozbawione wzorów płytki. Sporych rozmiarów elementy na ścianie oraz podłodze korzystnie wpłyną na wizualny odbiór pomieszczenia. Ponadto, dzięki wynikającej z ich rozmiarów mniejszej ilości łączeń, uzyskamy efekt bardziej jednolitej aranżacji. Do niewielkiej łazienki możemy wybrać płytki kwadratowe lub prostokątne. To drugie możemy ponadto dostosować do kształtu pomieszczenia oraz spodziewanego efektu wizualnego. Co to dokładnie oznacza? Otóż, jeśli posiadamy długą i wąską łazienkę, możemy ułożyć prostokątne płytki poziomo, w sposób prostopadły do ścian bocznych, tym samym poszerzając optycznie wnętrze. Jeśli natomiast nasza łazienka jest szeroka i krótka warto położyć płyty pionowo, tak aby wizualnie wydłużyć pomieszczenie.
Jak jeszcze możemy optycznie powiększyć małą łazienkę? Warto zastosować tu niezawodny w tym wypadku duet, jakim jest duża ilość światła i jasne kolory. Do niewielkich rozmiarów łazienki warto wybierać delikatne i lekkie tony, które nie obciążą dodatkowo już małego wnętrza. Najlepszym wyborem będzie w tym wypadku biel lub jej złamane odcienie, jasne beże, lekkie szarości, ewentualnie również bardzo jasne brązy i tony żółtego. Z jasnymi kolorami doskonale współgrać będzie duża ilość światła, która dodatkowo rozjaśni wnętrze, a co za tym idzie – także optycznie je powiększy. Niewielką łazienkę warto więc wyposażyć w główne oświetlenie sufitowe oraz dodatkowe źródła światła, nad lustrem, nad wanną czy w półkach.
Sposobem na wizualne powiększenie przestrzeni małej łazienki jest również jedno lub kilka luster. Najlepiej jest wybierać duże i proste lustra, pozbawione zdobionych i ciężkich ram. Umieszczone na dwóch równoległych ścianach lustra korzystnie wpłyną na odbiór przestrzenności wnętrza.
Ostatnim sposobem na zachowanie jak najlepszego wizualnego wrażenia przestrzeni w małej łazience jest czynność prosta, oczywista, można nawet powiedzieć banalna. Chodzi tu bowiem o regularne sprzątanie i utrzymanie porządku we wnętrzu. Porozstawiane w całej łazience kosmetyki, akcesoria, wiszące na wieszaku ubrania czy przeładowane kosze na pranie szybka zbudują wrażenie chaosu, który z kolei potęgować będzie odczucie małego, ciasnego i nieergonomicznego wnętrza.
Małe łazienki – aranżacje i style
W jakim stylu urządzić małą łazienkę, aby była ona nie tylko w pełni funkcjonalna, ale i gustowna oraz estetyczna? Oczywiście warto zacząć od tego, że nasza łazienka powinna przede wszystkim odpowiadać naszym upodobaniom i potrzebom, podobać się wszystkim domownikom i spełniać ich oczekiwania. Rzecz jasna dobrze jest jednak przemyśleć kwestię wykończenia i odpowiednio dopasować jego styl do metrażu i możliwości naszego wnętrza. W pomieszczeniach, w których liczy się każdy centymetr, raczej unikajmy dużych wzorów i wielu dekoracji czy elementów dodatkowych; warto wybrać styl prosty i minimalistyczny, który pozwoli nam zachować ergonomię naszej łazienki.
Takim stylem jest z pewnością styl skandynawski. Oparty przede wszystkim na jasnych kolorach i dyskretnych dodatkach, stwarza niezwykłe wrażenie przytulności przy jednoczesnym zachowaniu należytej przestrzeni. W stylu skandynawskim stawia się głównie na naturalne materiały, przede wszystkim jasne drewno, które świetnie prezentować się będzie w małej łazience. Innym, równie dobrym wyborem może być styl nowoczesny, który bardzo często bywa także minimalistyczny, bazujący na wyłącznie niezbędnych elementach wyposażenia, jasnych kolorach i dużej ilości światła. W nowoczesnej łazience najczęściej stosuje się również minimalistyczne, podwieszane elementy ceramiki, takie jak muszla klozetowa oraz umywalka. Takie rozwiązania pozwalają zyskać kilka dodatkowych centymetrów przestrzeni, którą możemy wykorzystać lub pozostawić, dla wsparcia wrażenia przestrzenności. Jeśli wybierzemy styl skandynawski lub nowoczesny, aranżacja bardzo małej łazienki może okazać się znacznie łatwiejsza i efektywna.
Do niewielkich łazienek raczej nie poleca się stylów takich, jak industrialny czy boho. Pierwszy z nich opiera się bowiem głównie na ciemnych kolorach i mocnych, metalowych dodatkach, drugi z kolei to najczęściej duża ilość detali i dekoracji z naturalnych materiałów, które mogą nie sprawdzić się w specyficznych warunkach panujących w łazience.
Aranżacja małej łazienki – wyzwanie skazane na sukces!
Urządzenie małej łazienki to z pozoru duże wyzwanie. Okazuje się jednak, że wystarczy odpowiednia wiedza, dawka świadomości oraz unikanie najczęściej popełnianych błędów, aby całkowicie odwrócić to niekorzystne przeświadczenie. Niezależnie jednak od tego, czy mamy do dyspozycji niewielką, czy też dużą i przestronną łazienkę, powinniśmy kierować się podstawowymi zasadami aranżacyjnymi, ale również własnymi potrzebami i gustami. W ten sposób stworzymy w pełni kompleksowe podejście i plan działania, który będzie musiał zakończyć się sukcesem!