Spis treści:
Każdy, kto ma w swoim domu w jadalnię chciałby urządzić ją w taki sposób, aby wspólne posiłki były jak najbardziej komfortowe. Jeśli chodzi o pomieszczenia znajdujące się w mieszkaniach w bloku, to mogą się z nimi wiązać pewne trudności aranżacyjne, którym da się oczywiście zaradzić. W jaki sposób można stworzyć w tym miejscu ciepłą i przydatną przestrzeń, nawet w przypadku mocno ograniczonej przestrzeni?
Sposoby na urządzenie kuchni z jadalnią w bloku
W związku z tym, że stworzenie jadalni jako osobnego pomieszczenia przy niewielkim metrażu mieszkania byłoby dość skomplikowane, najczęściej łączy się ją z kuchnią lub salonem. Kuchnia z jadalnią w bloku jest świetnym rozwiązaniem szczególnie dla rodzin z dziećmi, choć osobom, które mieszkają we dwójkę, również spodoba się ten pomysł.
Przy dużym mieszkaniu łatwiej będzie wygospodarować przestrzeń na jadalnię w bloku, więc w tym przypadku warto pomyśleć o wydzieleniu tego pomieszczenia. W przestronnym lokalu sprawdzi się także zamknięta kuchnia z jadalnią lub salon kuchenny z jadalnią.
W kuchni z jadalnią w bloku liczy się przede wszystkim spójność, szczególnie, gdy miejsce na spożywanie posiłków ma być oddzielone od kuchni, np. poprzez użycie innych płytek, paneli czy koloru ścian, pamiętając, że barwy w całym pomieszczeniu powinny być do siebie podobne w celu zapewnienia wyjątkowego i nieprzytłaczającego wyglądu. Dobrze zastanowić się nad zaprojektowaniem kuchni z wyspą, która sprawi, że jadalnia będzie w nieco bardziej wyodrębnionej strefie.
Aranżacja salonu z jadalnią w bloku
W salonie z jadalnią w bloku trzeba przede wszystkim właściwie wydzielić strefy, lecz w związku z tym, że oba pomieszczenia są w 1 miejscu, powinny być ze sobą dość spójne, jeśli chodzi o kolorystykę i styl. Do wizualnego oddzielenia salonu od jadalni zupełnie wystarczy kilka prawidłowo dobranych elementów, co można zrobić np. odpowiednio projektując podłogi i ściany.
Podstawowe czynniki, jakie trzeba wziąć pod uwagę przy tej aranżacji
Dobrze skupić się na materiałach, jakich się używa i zbliżonej kolorystyce – warto postawić na jasne odcienie, gdyż dzięki temu wnętrze stanie się optycznie większe. W przypadku wyboru paneli, najlepiej je umieścić w całym pomieszczeniu, jednak powinny się one łagodnie różnić odcieniem. Możliwe jest również położenie na całej powierzchni tego samego typu paneli, lecz w przestrzeni przeznaczonej na jadalnię przyda się dywan. W okolicach stołu jadalnianego sprawdzi się kredens na sztućce, a w pobliżu kanapy z pewnością znajdzie się miejsce na stolik kawowy, co podkreśli panujący tutaj niepowtarzalny nastrój.
Świetnym pomysłem do niewielkich pomieszczeń jest sofa narożna, a w większych przestrzeniach lepiej postawić na dużą kanapę, umieszczając ją w ten sposób, aby widoczne było oddzielenie salonu od jadalni. Warto również pomyśleć o ustawianiu regału z książkami w celu jeszcze wyraźniejszego zaznaczenia granicy oraz stworzenia strefy prywatności.
Inne pomysły na aranżację z jadalnią w bloku
Salon połączony z jadalnią w bloku może służyć również jako sypialnia, a w takiej sytuacji tym bardziej trzeba zaznaczyć strefy w celu zapewnienia jak największej prywatności.
W celu maksymalnego wykorzystania dostępnej powierzchni i uniknięcia optycznego pomniejszenia mieszkania dobrze pomyśleć o otwartej przestrzeni i połączeniu kuchni, jadalni oraz salonu, łagodnie zaznaczając dane strefy. To rozwiązanie ma wiele zalet, czyniąc mieszkanie bardziej przestronnym, umożliwiając zaoszczędzenie istotnej powierzchni, a także poprawiając komunikację i relacji pomiędzy domownikami. Ten pomysł sprawdzi się także w trakcie przyjmowania gości, gdyż umożliwia swobodne dokończenie przyrządzania potraw bez tracenia kontaktu z innymi osobami.
To rozwiązanie ma również swoje wady, a największym problemem mogą być zapachy, które rozchodzą się po całym mieszkaniu i uciążliwe odgłosy, jakie pochodzą z kuchni, a także brak wyodrębnionego pomieszczenia, gdzie można poczuć odrobinę prywatności oraz spokoju. Połączenie tych wszystkich pomieszczeń jest dobrym pomysłem szczególnie dla osób samotnych czy par.
Aranżacja jadalni jest zależna od dostępnej powierzchni – większe mieszkania oznaczają spore możliwości. W mniejszym lokalu znajdzie się jedynie miejsce na niewielki stolik i krzesła, jednak i tak warto pomyśleć o urządzeniu tego pomieszczenia. Są 2 opcje, które można zastosować przy ograniczonym metrażu – salon z małą jadalnią oraz mała jadalnia w kuchni. Odpowiednio dobrane i przemyślane aranżacje umożliwią prawidłowe rozplanowanie wnętrza według własnych potrzeb i upodobań.
Możliwości związane z aranżacją jadalni w bloku są dosyć ograniczone, jednak przy właściwym rozplanowaniu przestrzeni można stworzyć wyjątkowe miejsce sprzyjające wspólnemu spędzaniu czasu przy śniadaniach, obiadach, kolacjach i imprezach rodzinnych. Warto dokładnie przeanalizować wszystkie opcje, wybierając tę, która będzie najbardziej odpowiadać wszystkim domownikom.