Znajdź swój pomysł na salon vintage! Inspiracje dla miłośników niebanalnych wnętrz

salon

Wnętrza urządzone w starym stylu są wyjątkowo eleganckie, a jednocześnie przytulne. Jeśli marzysz o salonie vintage, możesz odwiedzić antykwariaty i pchle targi w poszukiwaniu prawdziwych mebli i dekoracji sprzed lat. Świetnym pomysłem jest też zainspirowanie się aranżacjami z określonej dekady i połączenie tego, co dawne, z nowoczesnymi elementami. Czym charakteryzuje się salon vintage i jak go urządzić?

Salon vintage czy retro? Znajdź różnice

Choć wielu uważa oba te określenia za synonimy, to warto rozróżnić, czym w oczach architektów wnętrz różni się styl vintage od retro. Jeśli marzysz o salonie vintage, inspiracje przyjdą do Ciebie same, kiedy odwiedzisz giełdę staroci albo antykwariat z meblami i dodatkami. W stylu vintage ważne jest bowiem to, aby wnętrze przepełniało jak najwięcej autentycznych elementów sprzed lat.

Z kolei pokój dzienny urządzony w duchu retro zachwyca nowoczesnym podejściem do dawnych trendów wnętrzarskich. Może znaleźć się w nim meblościanka po dziadkach albo lampa, którą zabrałaś lub zabrałeś ze sobą z rodzinnego domu, ale zdecydowana większość (o ile nie wszystkie) mebli, dekoracji i pozostałych elementów wyposażenia jest stylizowana, czyli zaprojektowana współcześnie, ale zgodnie z zasadami wzornictwa sprzed lat.

W tym artykule przyjmiemy jednak, że salon vintage i retro są tożsame, a liczy się w nich przede wszystkim efekt pokoju dziennego, w którym zatrzymał się czas. Na pewno nie chcesz, żeby salon vintage przytłaczał, dlatego pamiętaj o umiarze. Efekt będzie wyrazisty, ale nie przesadny, kiedy postawisz np. na kilka charakterystycznych dodatków, zamiast na wiele drobiazgów sprzed lat.

Poznaj najważniejsze cechy salonu vintage i urządź wnętrze z duszą

Fundamentem udanej metamorfozy wnętrza jest zamiłowanie do bawienia się trendami aranżacyjnymi. Najpiękniejsze salony vintage to przede wszystkim takie, w których umiejętnie połączono elementy stylizowane na stare lub wyprodukowane przed laty ze współczesnymi meblami tekstylnymi, oświetleniem czy dekoracjami.

Jeśli marzysz o tym, aby urządzić salon retro, musisz zdać sobie sprawę z ogromnej różnorodności tego stylu. Marzysz o międzywojennym salonie vintage? Inspiracji możesz szukać wśród mebli i dodatków w duchu glamour. A może uwielbiasz strefy dzienne rodem z amerykańskich filmów i seriali, których akcja toczyła się w latach 50. i 60. XX wieku? W takim razie wiele pomysłów, które pozwolą Ci uzyskać nietuzinkowy salon vintage przepełniony kolorami i wzorami, odnajdziesz w stylu futurystycznym. Oryginalne meble i dodatki z tamtych lat to perełki, które możesz znaleźć w antykwariatach stacjonarnych i online, na pchlich targach czy aukcjach internetowych.

Fundamentem powinno być zawsze przynajmniej kilka wyjątkowych detali, które przykuwają wzrok. To właśnie one sprawią, że z pomocą pozostałych elementów wyposażenia salonu vintage i wykończenia ścian czy podłóg nadasz wnętrzu wyjątkowego ducha retro.

salon vintage inspiracje

Na jakie inne ogólne cechy stylu retro warto zwrócić uwagę, kiedy zastanawiasz się, jak urządzić salon vintage?

  1. Inspiracji warto szukać w zdjęciach lub obrazach przedstawiających autentyczne wnętrza sprzed lat. Jeżeli uwielbiasz bawić się urządzaniem wnętrz, samodzielne uwspółcześnienie dawnych pokojów dziennych będzie dla Ciebie wspaniałą rozrywką.
  2. Zanim zdecydujesz się na wprowadzenie wzornictwa z konkretnej epoki do swojego salonu vintage, inspiracji poszukaj także w ówczesnej kulturze wysokiej i popkulturze. Dla przykładu jako miłośniczka czy miłośnik lat 20. i 30. możesz obejrzeć jedną z ekranizacji powieści „Wielki Gatsby”, której fabuła osadzona jest w 1925 roku. Z kolei szukając pomysłów na wnętrza z lat 50. i 60., weź pod uwagę start wyścigu kosmicznego i zyskujący wówczas na popularności futurystyczny design, a także powojenny prąd artystyczny pop art i coraz silniejsze ruchy kontrkulturowe, w tym hipisów.
  3. Miej na uwadze różnicę pomiędzy stylem vintage bazującym na autentycznie starych przedmiotach a stylem retro. W Polsce znacznie łatwiej jest bowiem odnaleźć przedmioty pamiętające jeszcze czasy PRL-u, którego wzornictwo wraca do łask, niż te typowe dla ówczesnych domów na Zachodzie. W sklepach meblarskich i wnętrzarskich możesz wybrać mnóstwo detali nawiązujących do tamtej stylistyki. Efektu dopełnią także plakaty z epoki i nietuzinkowe dekoracje, takie jak modele kultowych samochodów – trabanta, syreny czy małego fiata.
  4. Na pierwszym miejscu zawsze stawiaj jakość i oryginalność. Niebanalny wzór i doskonała kondycja mebla pomimo nadgryzienia zębem czasu sprawi, że salon vintage zyska ducha określonej epoki, a jednocześnie będzie urzekał swoją świeżością.

Zaprojektuj swój własny salon vintage! Inspiracje na strefę dzienną sprzed lat

Wiesz już, że styl vintage nie jest jednoznaczny. Może obejmować pomysły na urządzanie wnętrz od tych z lat 20. po najmodniejsze w latach 70. minionego stulecia. Pomysłów na salon vintage możesz szukać w takich stylach wnętrzarskich, jak:

  1. Black & White, czyli kultowe połączenie kolorystyczne, które do salonu vintage wprowadza minimalizm i elegancję. Biel zestawiona z czernią pozwala dosłownie na powrót do Twoich korzeni. Meble i dodatki utrzymane w tym kontrastującym mariażu barwnym nie znają metryki, dlatego trudno przypisać je do jakiejkolwiek epoki. To dodatki nadadzą jej ostatecznego wyrazu. Świetnym pomysłem jest sięgnięcie po rodzinne pamiątki, takie jak czarno-białe zdjęcia przodków czy fotografie rodzinnego miasta sprzed dekad. W takim ponadczasowym salonie z nutą vintage doskonale odnajdą się wyraziste meble o klasycznej linii. Przyda się np. efektowna kanapa lub narożnik Chesterfield, a także biała witryna retro z czarnymi gałkami i pojemy sekretarzyk w tym samym stylu. Na podłodze możesz położyć gres w charakterystyczną szachownicę, a na ścianach – sztukaterię.
  2. PRL. Pokoje dzienne w tej epoce przepełniały meble drewniane i z płyt wiórowych wykończone na wysoki połysk. Podłogi były ozdobione drewnianym parkietem, a zamiast płytek lub gresu chętnie sięgano po linoleum. Parkiet układano w charakterystyczny dla PRL-u kształt jodełki, drabinki lub cegiełki, który nadal widoczny jest w wielu mieszkaniach w blokach z wielkiej płyty. Drewno pojawiało się też na ścianach pod postacią boazerii. Współcześnie możesz urządzić podobny pokój dzienny, w którym ważnym detalem dekoracyjnym będzie fototapeta w geometryczne wzory. Gdy mowa o meblach, stawiaj przede wszystkim na meblościanki, takie jak meble Kowalskiego. Sprawdzą się też fotele i stoliki na cienkich nóżkach, najlepiej zamontowane pod kątem względem siedziska lub blatu. Kultowym meblem tapicerowanym z tamtych lat jest na przykład krzesło grzybek prof. Rajmunda Teofila Hałasa, krzesło muszelka Teresy Kruszewskiej lub fotel 366 Józefa Chierowskiego, które doczekały się swoich współczesnych odpowiedników. Aby wszystkie te wyjątkowe detale były dobrze widoczne poprzez kontrast z otoczeniem, ściany niezakryte boazerią warto pomalować na jasny kolor, na przykład na biało, beżowo lub popielato.
  3. Lata 50. i 60. w amerykańskim duchu. Nasycone barwy, geometryczne wzory i futurystyczne linie mebli stworzonych z wysokiej jakości tworzywa sztucznego to najważniejsze cechy salonu vintage, w którym swoje odbicie znajduje wzornictwo z połowy wieku popularne w USA. Prym wiodą w nim obłe kształty, zaokrąglone narożniki stołów i komód oraz meble wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Jeśli postanowisz zaprosić do swojego salonu vintage meble tapicerowane, powinny być to modele na cienkich drewnianych nóżkach. Wśród kolorów najpopularniejsze są nasycone odcienie żółtego, pomarańczowego, czerwonego i brązowego, a także turkusowy. W takim salonie do głosu powinny dojść również geometryczne wzory.

Podsumowując, chyba każdy, kto urządzał pokój dzienny w stylu retro, wie, że największym wyzwaniem jest umiejętne połączenie starego z nowym. Aby pokój dzienny nie przytłaczał wzornictwem osadzonym w przeszłości, ale zachwycał wyjątkową atmosferą, należy zachować balans. Właśnie dlatego, jeśli urządzasz mieszkanie w stylu retro w kamienicy, możesz zdecydować się na więcej współczesnych detali. Odwrotnie będzie w przypadku nowoczesnych domów i mieszkań – tam warto wprowadzić więcej prawdziwych przedmiotów sprzed lat niż tych stylizowanych. Na podkreślenie zasługuje również ważna zaleta salonów vintage. Odnajdowanie starych mebli i dodatków, które odnowisz i którym nadasz drugie życie, uczyni Twój salon miejscem ekologicznym.

Ostatnie wpisy