Spis treści:
- 1 Co trzeba zrobić na początku, aranżując kuchnię z jadalnią na poddaszu?
- 2 Jak zaaranżować kuchnię otwartą na część dzienną?
- 3 Jak wykorzystać skosy w jadalni na poddaszu?
- 4 Jak zadbać o wystrój jadalni na poddaszu?
- 5 Czym się kierować przy wyborze stołu i krzeseł do jadalni na poddaszu?
- 6 Na jakie oświetlenie warto postawić w jadalni na poddaszu?
- 7 Jakie materiały najlepiej sprawdzą się w jadalni na poddaszu?
- 8 O czym należy pomyśleć, wybierając kolory i tekstylia?
- 9 Jakie dekoracje i rośliny sprawdzą się w jadalni na poddaszu?
- 10 W jaki sposób zaaranżować okna dachowe w jadalni na poddaszu?
Przestrzeń na poddaszu oznacza spore trudności aranżacyjne, jednak sporządzając właściwy projektu i poświęcając odpowiednią ilość czasu, można stworzyć użyteczne oraz niepowtarzalne pomieszczenie pełniące np. funkcję jadalni. To wnętrze trzeba dostosować do potrzeb oraz wymagań wszystkich mieszkańców, w tym także dzieci i osób starszych. Jakie są pomysły na urządzenie tego miejsca w taki sposób, aby było komfortowe w użytkowaniu?
Co trzeba zrobić na początku, aranżując kuchnię z jadalnią na poddaszu?
W związku z tym, że jadalnia jako oddzielne pomieszczenie jest rzadkością, najczęściej łączy się ją m.in. z kuchnią. Największy wpływ na aranżację tego miejsca ma jego układ przestrzenny i to, w jaki sposób naturalne światło wpada do wnętrza – stół jadalny powinien się znaleźć w miejscu, w którym sufit jest najwyższy w celu zapewnienia domownikom pełnego komfortu w trakcie siedzenia.
Jak zaaranżować kuchnię otwartą na część dzienną?
Z uwagi na niewielką przestrzeń na poddaszu kuchnię często otwiera się na część dzienną, dzięki czemu powstaje jej naturalne połączenie z jadalnią. W przypadku wystarczającego metrażu, można zdecydować się na ustawienie stołu pod najwyższą częścią sufitu, a przy ograniczonej przestrzeni ciekawym pomysłem jest skromny kącik jadalny.
Jak wykorzystać skosy w jadalni na poddaszu?
Skosy na poddaszu mogą być sporym wyzwaniem aranżacyjnym, lecz są także korzyści z posiadania takich wnętrz. Przy niższych ścianach jest możliwość stworzenia strefy dekoracyjnej, zawierającej np. półki na książki, rośliny lub zastawę stołową. Przy wyjątkowo niskich miejscach dobrze pomyśleć o użyciu niskich siedzisk lub ławki, zamiast których można postawić na krzesła, optymalnie wykorzystując dostępną przestrzeń.
Jak zadbać o wystrój jadalni na poddaszu?
Aby wyróżnić jadalnię na tle pozostałej części wnętrza, dobrze zastanowić się nad łagodnymi dekoracjami w formie np. tapet na 1 ścianie lub materiałów wykończeniowych o różnym wyglądzie w zależności od części pomieszczenia. Mogą to być, chociażby płytki ceramiczne – w części jadalnianej inne niż w kuchni.
Czym się kierować przy wyborze stołu i krzeseł do jadalni na poddaszu?
W jadalni na poddaszu największe znaczenie ma stół, który trzeba właściwie dopasować do przestrzeni. Stół ma szczególne znaczenie w każdej jadalni, dlatego nad jego wyborem trzeba się odpowiednio pochylić. W przypadku mocno ograniczonej przestrzeni, najlepszym pomysłem będą stoły okrągłe lub składane z możliwością rozłożenia. Przy większej powierzchni istnieje z kolei opcja umieszczenia klasycznego stołu prostokątnego, który najlepiej będzie wyglądać w części poddasza o pełnej wysokości, co umożliwi swobodne używanie go każdego dnia.
Na jakie oświetlenie warto postawić w jadalni na poddaszu?
W pomieszczeniach znajdujących się na poddaszu trzeba mocno skupić się na wyborze odpowiedniego oświetlenia, gdyż naturalne światło ograniczają skosy i niewielkie okna dachowe. Najlepiej zdecydować się na lampę wiszącą nad stołem podkreślającą centralny punkt jadalni. Możliwe jest także użycie oświetlenia punktowego w innych częściach pomieszczenia, aby pomieszczenie stało się bardziej klimatyczne, szczególnie wieczorami.
Jakie materiały najlepiej sprawdzą się w jadalni na poddaszu?
Do poddasza idealnie pasują naturalne materiały, dlatego warto zdecydować się na drewniane meble, np. stół lub krzesła, gdyż mogą one sprawić, że pomieszczenie stanie się bardziej przytulne. Poza drewnem możliwe jest także wprowadzenie przedmiotów z tkanin, takich jak lniane zasłony, bawełniane obrusy czy poduszki na krzesła, które wprowadzą do wnętrza harmonię.
O czym należy pomyśleć, wybierając kolory i tekstylia?
W małej przestrzeni na poddaszu trzeba pomyśleć o optycznym powiększeniu pomieszczenia, w czym mogą pomóc jasne barwy, takie jak biel, szarości, beże czy pastele. Właściwy dobór tekstyliów w postaci obrusów, podkładek na stół czy miękkich poduszek na krzesła może sprawić, że wnętrze stanie się wyjątkowo przytulne, rezygnując przy tym z bardzo ciężkich i ciemnych materiałów mogących uczynić wnętrze zbyt przytłaczającym.
Jakie dekoracje i rośliny sprawdzą się w jadalni na poddaszu?
Właściwe dekoracje mogą sprawić, że jadalnia nabierze indywidualnego charakteru. Warto pomyśleć, chociażby o umieszczeniu na ścianach luster, gdyż odbijanie światła sprawi, że pomieszczenie stanie się optycznie większe. Świetnym pomysłem będą rośliny doniczkowe, które można umieścić na półkach, lub w rogach, gdzie ciężko zagospodarować przestrzeń. Można również zastanowić się nad obrazami, plakatami lub naczyniami ozdobnymi, które spersonalizują to wnętrze.
W jaki sposób zaaranżować okna dachowe w jadalni na poddaszu?
W przypadku jadalni z oknami dachowymi, dobrze pomyśleć o ich prawidłowym wyeksponowaniu. Naturalne światło, które przez nie wpada, może uczynić to pomieszczenie przytulnym i jasnym, więc warto pomyśleć o właściwych roletach lub zasłonach pozwalających regulować światło. W przestrzeniach z widokiem na niebo stół śniadaniowy może znajdować się tuż obok, co umożliwi korzystanie z naturalnego światła w trakcie porannych posiłków.
Mimo różnych trudności aranżacyjnych da się z jadalni na poddaszu uczynić przytulne i komfortowe pomieszczenie sprzyjające posiłkom w rodzinnym gronie. Warto w tym celu zastosować powyższe wskazówki, dostosowując je do swoich osobistych preferencji. To miejsce może służyć do integracji domowników i gości, dlatego tak istotne jest to, aby zadbać o każdy detal.