Spis treści:
Połączenie strefy dziennej i sypialnianej to dla wielu właścicieli mieszkań wyzwanie, ale dość często, w przypadku małych metraży, także konieczność. Taka aranżacja musi być starannie przemyślana, nie trzeba jednak posiadać szerokiej wiedzy o designie ani wykształcenia wyższego z dziedziny architektury wnętrz, by w wymyślny sposób połączyć salon z sypialnią. Inspiracje i patenty pomogą każdemu w zaaranżowaniu nawet malutkiej kawalerki!
Salon z sypialnią – jak znaleźć wspólny mianownik?
Salon to najbardziej reprezentacyjne miejsce całego domu, w którym często podejmuje się gości. Z kolei sypialnia to intymne pomieszczenie, zarezerwowane jedynie dla domowników. Harmonijne połączenie tych dwóch przestrzeni jest więc sztuką kompromisu – w ten sposób strefa nocna nieco traci na swojej prywatności, ale z kolei salon staje się miejscem odpoczynku.
Aranżację salonu z sypialnią należy rozpocząć od koncepcyjnego wydzielenia stref. Jak wykonać to zadanie? Najprościej poprzez wykorzystanie odcięć kolorystycznych ścian, zmianę deseni wykładzin czy dywanów lub poprzez przepierzenia i ścianki oddzielające. Wszystkie te elementy aranżacji powinny jednak ze sobą harmonijnie współgrać, czyli być utrzymane w podobnej stylistyce. Wydzielanie stref najlepiej jest rozpocząć do ustawienia mebli, czyli przede wszystkim stołu i krzeseł z jednej strony pomieszczenia i łóżka lub kanapy z drugiej. Należy przy tym zachować szczególną ostrożność, by nie zagracić i nie przytłoczyć małej przestrzeni za dużą ilością mebli i dodatków.
Strefa dzienna i nocna w jednym pomieszczeniu
Konwencjonalnym wyborem w kwestii oddzielenia tych dwóch sektorów jest postawienie ścianki działowej. Nie zawsze można uzyskać na jej postawienie pozwolenia, więc trzeba rozważyć inne opcje. Alternatywą są przepierzenia, parawany, przeszklenia, ścianki ażurowe z lameli czy płyty gipsowe, a nawet zasłony w stylu glamour. Nie muszą się pojawić na całej długości – już niewielki fragment doskonale spełni swoją funkcję. Co więcej, prezentują się niezwykle stylowo, współgrając z nowoczesnym designem reszty wyposażenia. Za przegrodę służyć może równie dobrze meblościanka czy piękny regał na książki. Za nimi najlepiej postawić przestronne łóżko i wszystkie inne meble zarezerwowane do sypialni, takie jak szafka nocna. W ten sposób można nieco zachować sypialnianą przestrzeń, a zarazem prywatność.
Sypialniane inspiracje – antresola
Efektowna antresola to konstrukcja w górnej części pomieszczenia przy suficie, która jednak nie stanowi osobnej kondygnacji. Coraz częściej znaleźć można ją w nowoczesnych mieszkaniach, ponieważ to świetny patent na wykorzystanie przestrzeni pionu. Na tak skonstruowanym półpięterku, z dala od wzroku innych osób, z reguły znajduje się wygodne łóżko. Do tego ciekawie zaprojektowane schody, np. spiralne, podkręcają design mieszkania. Nadbudowanie antresoli nie jest możliwe w mieszkaniach o niskim układzie, ale, co ciekawe, polskie prawo budowlane nie wymaga uzyskania pozwolenia na jej budowę, chyba że do jej skonstruowania niezbędne jest przesunięcie ścianek działowych.
Meble 2w1, czyli funkcjonalne rozwiązania
Obecnie modne są mieszkania w stylu open space, dzięki czemu nie tracą na swojej przestronności. Każdą aranżację należy rozpocząć od stworzenia projektu na salon z sypialnią, a inspiracje pozwolą tchnąć w zaprojektowany schemat dużo kreatywności i wyobraźni. Zamiast poszukiwać miejsca do umieszczenia wielkiego łoża, można zakupić kanapę z funkcją spania. Rozkładany narożnik to w ostatnim czasie najpopularniejszy patent. Posiadając taki mebel, nie trzeba szukać rozwiązań takich jak ścianki i parawany. A może stolik kawowy łączący w sobie funkcję stolika nocnego? Takim rozwiązaniom nie należy odmawiać, by uczynić życie prostszym.
Czasem mniej znaczy lepiej – idealny porządek w salonie z sypialnią
Za robiący wrażenie wizualny efekt na stronach katalogu wnętrzarskiego czy zdjęciach na Pintereście odpowiada nie tylko sama aranżacja, ale także utrzymany wewnątrz porządek. Współcześnie z dużą pieczołowitością i należytą uwagą traktuje się kwestie przechowywania rzeczy osobistych. Przestronne szafy z dużą liczbą szuflad i półek, wyposażone w praktyczne wieszaki, kosze czy inne akcesoria, są tu na wagę złota. Wtedy można chować tam wszystkie rzeczy, które są w danym momencie niepotrzebne bez zbędnego wysiłku. Wsuwany pojemnik na pościel, szafa w zabudowie, wiszące szafki czy wnęki ścienne są zawsze wyśmienitą opcją, stworzoną dla maksimum komfortu.
Patenty, inspiracje, pomysły – to, po które sięgniesz, zależy tylko od Ciebie. Ważne, aby tego typu aranżacja była przemyślana, tak by wszystko ze sobą idealnie współgrało i nie zabrakło miejsca zarówno na prywatny zakątek, jak i na strefę dzienną do przyjmowania gości.