Spis treści:
Szyk, romantyzm Paryża, doskonały i wyrafinowany gust Francuzów – czy właśnie to znajdziemy we wnętrzach urządzonych w stylu francuskim? Podpowiemy dzisiaj, jak sprawić, by salon stał się właśnie odzwierciedleniem tego nurtu – będzie stonowany, elegancki, ale z nutą nonszalancji i bogactwa.
Salon francuski – czym się wyróżnia?
Styl francuski zrodził się za czasów króla Ludwika XIV, ale we współczesnej formie nie ma wiele wspólnego z przepychem i obfitością barokowych wnętrz pałacu. Obecnie styl francuski łączy w sobie:
- elegancję, zawartą w stonowanej kolorystyce
- meble bardzo wysokiej jakości. Miksowanie antyków z nowoczesnymi meblami mile widziane
- zamiłowanie do sztuki, jako najlepszego sposobu dekorowania wnętrz
- szlachetne, naturalne materiały i tkaniny
- dekoracyjne dodatki, w tym porcelanę i złocenia
Jak widać, styl francuski to klasa, więc warto przygotować się na to, że urządzanie salonu może pochłonąć spory budżet. Najlepiej zaplanować cały wystrój i polować na okazje, aby zgromadzić perełki. Będą służyć przez długie lata!
Salon w stylu francuskim – inspiracje
-
- Wnętrze otwarte, z wykorzystaniem materiałów najwyższej jakości
Styl francuski lubi jasne barwy (ściany w kolorze białym, ecru, bardzo jasnych beżach). Pamiętaj, że każdy element powinien zostać starannie dobrany.
Nie wahaj się postawić na sztukaterię ścienną i boazerię – to inspiracja prosto z królewskiego dworu. Dzięki temu w łatwy i stosunkowo niedrogi sposób uzyskasz wrażenie luksusu.
Zabytkowa stolarka i drewniana podłoga świetnie sprawdzą się w przypadku stylu francuskiego. Dobrym rozwiązaniem będzie także marmurowa posadzka, bo ten nurt kocha wszystko, co szlachetne i ponadczasowe.
-
- Meble z różnych epok
W salonie w stylu francuskim inspiracje powinny uwzględniać meble zabytkowe oraz całkowicie nowoczesne. Połączenie starego z nowym to jeden z elementów, który czyni styl francuski tak charakterystycznym. Przykładem może być na przykład minimalistyczny, nowoczesny narożnik zestawiony z zabytkową komodą. Aby więc upolować coś naprawdę ciekawego, obserwuj aukcje z antykami i odwiedzaj targi staroci. Co wybierać?
-
- Stoliki ze szklanym lub marmurowym blatem
- Ludwiki, a więc meble na „giętych nogach“
- Meble o opływowych kształtach, które nadają wnętrzu wytworności, ale też są wygodne
Zwróć uwagę na meble od projektantów. Francuzi mają wyrafinowany gust i kochają piękne wzornictwo. Czasem nawet jeden mebel spod ręki mistrza potrafi nadać wnętrzu naprawdę niesamowity klimat i szyk.
Bardzo ważne – elegancja w stylu francuskim jest niewymuszona. Wnętrze wygląda prosto, jest minimalistyczne. Nie zapomnij o książkach i magazynach, ułożonych na przykład w biblioteczce i na stoliku kawowym.
-
- Dużo przestrzeni
Salon w stylu francuskim uwielbia przestrzeń. Nie powinien być zagracony, a dostęp do światła dziennego jest szalenie ważny. Dlatego im większe pomieszczenie, tym lepiej! Bardzo mały salon także bez problemu zaaranżujesz, ale zrób to minimalistycznie.
Jakie kolory lubi styl francuski?
Ma być jasno, przestronnie i elegancko, a więc stawiaj na:
- różne odcienie bieli
- szarości
- stonowane pastele
- czerń pojawiającą się w dodatkach
Serce salonu, czyli oświetlenie!
Dla stylu francuskiego oświetlenie to jedna z ważniejszych kwestii. W salonie nie może zabraknąć lampy podłogowej i stołowej. W przypadku boazerii dobrze jest zamontować również kinkiety, które są praktyczne, a jednocześnie nadają niezwykły klimat.
Jeżeli chcesz wprowadzić mocny akcent, który będzie rzucał się w oczy, wybierz kryształowy żyrandol w stylu vintage. Styl francuski w oświetleniu to także ceramika, ozdobne abażury i złocenia.
Salon francuski a dodatki
Pamiętaj, że styl francuski łączy przepych z minimalizmem, znajdując idealny balans. Śmiało stawiaj więc na złote dodatki:
- lustro w masywnej ramie
- klamki i uchwyty
- pikowane obicia sofy, foteli i krzeseł
- wyraziste ramy dla obrazów i grafik w kolorze starego złota lub drewna
- dodatki takie jak świeczniki, figurki, zegary
Oczywiście w salonie nie może zabraknąć tkanin. Tu nie wahaj się dobrać dużych dywanów w jasnej tonacji, ozdobnych poduszek i ciężkich zasłon. Materiał powinien być mięsisty, wysokiej jakości. Aby złamać „powagę wnętrza“ niektóre tekstylia mogą być wzorzyste – chodzi jednak bardziej o figury geometryczne niż motywy roślinne. Dobrze wypadnie połączenie bieli z czernią.
Czego unikać w salonie francuskim?
Przede wszystkim przaśnych dodatków, plastikowych elementów (na przykład krzeseł lub doniczek) oraz bylejakości. Jak wspomnieliśmy na początku, wykończenie salonu w stylu francuskim może być kosztowne. Jeżeli więc w Twoim budżecie nie ma miejsca na ozdobną sztukaterię lub kominek, skup się na innych elementach. Unikaj przepychu i chaosu.
Warto mieć na uwadze, że salon to jednak miejsce wypoczynku dla wszystkich domowników. Dlatego w stylu francuskim dzięki tkaninom, oprawionym rodzinnym fotografiom i miękkim obiciom mebli możesz uzyskać efekt przytulności. Dużą rolę odegrają tu lampy z abażurami, które będą rzucać przyjemne, ciepłe światło.
Uważaj również, aby stylizacje okienne nie zabierały zbyt wiele dziennego światła. Możesz śmiało zrezygnować z firan i zamontować rolety. Na parapecie postaw dodatki, książki, ale nie traktuj go jako dodatkowej półki.