Spis treści:
Brak brodzików w prysznicach cieszy się ogromną popularnością, nie tylko ze względu na estetykę, ale także świetną funkcjonalność. Składają się one wyłącznie ze stelaży, odpływu i często szyby, dlatego ze względu na minimalizm, idealnie nadają się do małych pomieszczeń. Montaż w nowoczesnych łazienkach pryszniców bez brodzika może znacząco podnieść estetykę i funkcjonalność pomieszczenia, zapewniając użytkownikom wygodę i stylową przestrzeń.
Gdzie zastosować prysznice bez brodzika?
Połączenie nowoczesnych łazienek z prysznicem bez brodzika to pomysł idealny. Styl charakteryzuje się minimalizmem i prostotą, dlatego konstrukcje typu walk-in są bardzo popularnym wyborem, przy tym motywie wnętrz. Prysznice bez brodzika pasują również do innych rodzajów łazienek. Składają się z lekkiej konstrukcji bazującej na stali i szkle, dzięki czemu nie przytłaczają niewielkiej powierzchni. Istnieje możliwość zaprojektowania prysznica bez brodzika o indywidualnych wymiarach, co zapewnia możliwość dostosowania go do przestrzeni.
Gdzie zastosować prysznice bez brodzika?
Połączenie nowoczesnych łazienek z prysznicem bez brodzika to pomysł idealny. Styl charakteryzuje się minimalizmem i prostotą, dlatego konstrukcje typu walk-in są bardzo popularnym wyborem, przy tym motywie wnętrz. Prysznice bez brodzika pasują również do innych rodzajów łazienek. Składają się z lekkiej konstrukcji bazującej na stali i szkle, dzięki czemu nie przytłaczają niewielkiej powierzchni. Istnieje możliwość zaprojektowania prysznica bez brodzika o indywidualnych wymiarach, co zapewnia możliwość dostosowania go do przestrzeni.
Jak zamontować prysznic bez brodzika?
Pomimo że aranżacja łazienki z prysznicem bez brodzika jest dosyć prostym procesem, to trzeba mieć na względzie pewne elementy. Nie wystarczy jedynie postawić stelaż ze szkłem i do woli korzystać z niego w bezpieczny sposób. Aby wykonać praktyczny chodnik prysznicowy, powinno się mieć na uwadze wybór systemu odpływowego i jego instalację lub prawidłowe montowanie baterii. W przypadku braku odpowiedniego doświadczenia zalecane jest zasięgnięcie pomocy fachowca
- Rozpoczęcie remontu, należy zacząć od przygotowania projektu miejsca z natryskiem. Przed instalacją odpływu, powinno się określić rozmiary przestrzeni prysznicowej oraz lokalizację i jego kształt. Uwzględnienie odpowiedniego koloru i stylu konstrukcji oraz baterii, pomoże zachować spójność i estetykę w łazience.
- Następnie należy odpowiednio przygotować podłogę. Jej krzywa powinna wynosić 2% spadku, aby woda mogła swobodnie spłynąć do odpływu. Dzięki temu łazienka nie zostanie zalana, niszcząc przy tym jej wyposażenie. Tego typu spadek nie będzie wyczuwalny podczas brania kąpieli, więc nie trzeba się obawiać o utratę równowagi oraz bezpieczeństwo.
- Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniego systemu odpływowego do prysznica. Odpływ różni się w zależności od instrukcji producenta i położenia podłogi. Jeżeli rura odpływowa jest położona na montażu stropu, to mechanizm jest w nim montowany, mając na względzie jego grubość. Natomiast, gdy podłoga leży na gruncie, wtedy odpływ łączony jest z kanalizacją. Cały system musi być na odpowiedniej wysokości w stosunku do poziomu podłogi.
- Przed montażem odpływu i syfonu dobrze jest przeczytać instrukcję. Każdy producent oferuje produkty o innych właściwościach i funkcjach, dlatego warto zrobić próbne ułożenie panelu, syfonu i montażu rur w ścianie, na docelowym miejscu kabiny prysznicowej. W ten sposób okaże się, czy układ jest odpowiedni.
- Testowanie jest niezbędnym elementem przy montażu prysznica. Należy sprawdzić, czy woda odpowiednio odpływa do ścieku i czy w jakimś miejscu nie pojawia się wyciek.
- Przyszedł czas na instalowanie kafelków oraz stelaży. Aby odizolować pozostałe wnętrze łazienki, jej podłogi i ściany, należy zamontować szczelną szybę i drzwiczki z dobraną wcześniej konstrukcją stelażową. Zapobiegnie to wyciekom wody oraz odzieli strefę prysznicową od reszty łazienki.
- Na sam koniec zostaje montaż baterii i głowicy prysznicowej lub panelu natryskowego. Elementy należy podłączyć do przygotowanego miejsca z rurami, w którym płynie ciepła i zimna woda. Dobrze jest upewnić się, że wszystkie połączenia są szczelne i bez wycieków.
Wady i zalety prysznica walk-in
Aranżacja małej łazienki z prysznicem bez brodzika powinna być odpowiednio dostosowana do użytkownika. Mimo że takie rozwiązania są jednocześnie praktyczne i estetyczne, to nadal posiadają zarówno zalety, jak i wady.
Wady prysznica bez brodzika
- Aranżacja małej łazienki z prysznicem bez brodzika to świetny pomysł, jednak ze względu na specyficzną podłogę w kabinie nie będzie on pasować do wszystkich pomieszczeń. Musi ona być odpowiednio zaizolowana i zabezpieczona przed przeciekami. Dodatkowo spadek powinien wynosić 2%, tak aby woda mogła swobodnie odpływać. Przez to montaż często jest niemożliwy w blokach, ponieważ na małej powierzchni lub przy nieodpowiedniej grubości wylewki, uzyskanie owego spadku jest niewykonalne.
- Brak odpowiedniego uszczelnienia prysznica, może spowodować zalania łazienki. To samo tyczy się nieprawidłowego ułożenia spadku, lub złej instalacji systemu odpływowego.
- Aranżacja łazienki z prysznicem bez brodzika wymaga niewielu, ale za to niezbędnych elementów. Nie ma konkretnych kompletów i gotowych do montażu produktów, dlatego każdą część trzeba zaprojektować lub zakupić z osobna. Przez to ceny mogą się znacząco różnić.
Zalety prysznica bez brodzika
- Dzięki temu, że prysznic można skonstruować bez zbędnych progów, jest to bardzo funkcjonalne rozwiązanie dla osób starszych lub niepełnosprawnych. W takim przypadku na ścianie można zamontować krzesełko lub poręcz, która ułatwi użytkownikom czynności pielęgnacyjne.
- Przy aranżacji łazienek można wykazać się kreatywnością i samodzielnie zaprojektować prysznic według własnego uznania. Ze względu na swój minimalistyczny wygląd, idealnie wpasuje się on do nowoczesnych styli. Łazienki z prysznicem bez brodzika również pięknie synchronizują się z otwartymi, przestronnymi przestrzeniami np. w motywie skandynawskim.
- Prysznice „walk-in” są bardzo łatwe w utrzymaniu w czystości – główną sprzątaną powierzchnią będą szyby.
- Prysznic bez brodzika jest łatwy podczas montażu. Zawiera niewiele elementów, a konstrukcja jest lekka. Do funkcjonalnego i estetycznego prysznica wystarczy szkło, stelaż, baterie i odpowiedni odpływ.
Dlaczego warto wybrać prysznic bez brodzika?
Bardzo często można znaleźć nowoczesne łazienki z prysznicem bez brodzika, a wszystko to za sprawą jego minimalistycznego i prostego designu. Tego typu rozwiązanie jest świetne zarówno dla osób z małą, jak i większą łazienką. Prysznic bez brodzika jest bardzo funkcjonalnym i bezpiecznym elementem konstrukcyjnym łazienki, zapewniającym elegancką estetykę, dlatego warto się w niego zaopatrzyć. Nie zależnie jaki styl w domu panuje, każdy znajdzie rozwiązanie dopasowane dla siebie.