Jakie są najciekawsze pomysły na remont łazienki?

remont łazienki inspiracje

Remont to niezwykle czasochłonne przedsięwzięcie, nawet jeśli chodzi o tylko jedno pomieszczenie. W przypadku łazienki, trzeba wszystko odpowiednio zaplanować, gdyż to miejsce może sprawiać wykonawcy dodatkowe problemy. Często poza skuciem starych kafli czy wymianą sprzętów na nowe robi się wiele innych rzeczy. Jakie czynności trzeba po kolei wykonać, aby cieszyć się odnowionym wnętrzem, który będzie służyć porannej kąpieli w wannie lub pod prysznicem w komfortowych warunkach.

Na czym trzeba się skupić przed remontem łazienki – inspiracje

Przed oszacowaniem kosztów trzeba wykonać szczegółowy projekt łazienki, który pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek. Generalny remont często polega na przerobieniu instalacji wodno-kanalizacyjnych, zmianie położenia urządzeń sanitarnych, zastąpieniu wanny brodzikiem, montażu nowego grzejnika, budowie nowoczesnych ścianek w celu np. schowania pralki czy instalacji punktów oświetleniowych. Trzeba więc pomyśleć, czy aktualne ułożenie sprzętów jest właściwe, gdyż przestawianie czegokolwiek może okazać się zupełnie zbędne. Duże znaczenie mają rozmiary pomieszczenia i liczba osób będących jego użytkownikami. Nowe miejsce ma się cechować znacznie większą elegancją, ergonomicznością oraz użytecznością w porównaniu z obecnym.

Usunięcie starych płytek ze ścian

Pierwszą czynnością, jaką trzeba wykonać, jest skucie z podłogi i ścian starych płytek. Niektórzy podejmują decyzję o położeniu nowych kafli na stare powierzchnie, lecz zwykle okazują się one krzywe lub mocno odbiegające od ogólnie przyjętych norm. Przed zawiśnięciem nowych płytek należy zadbać o to, aby ściany były pionowe, podłoga pozioma, a kąty proste. Ściany można równać 2 sposobami, a pierwszym z nich jest naniesienie tynku cementowego lub ułożenie suchego tynku. Najpierw dochodzi do gruntowania powierzchni, a na drugi dzień konieczne jest nakładania zaprawy.

Przed położeniem płytek trzeba zrobić kilka dni przerwy, jednak można zaoszczędzić trochę czasu, wybierając drugą metodę, jaką jest suchy tynk polegający na montażu płyt gipsowo-kartonowych, cementowo-włóknowych lub gipsowo-włóknowych, które należy przykleić do ścian bądź na specjalnym stelażu przykręconym do ściany.

W dalszej kolejności fachowcy muszą zająć się oczyszczoną i zagruntowaną podłogą, kładąc na nią masę samopoziomującą. Możliwe jest również położenie specjalnej masy renowacyjnej, które oznacza brak konieczności zrywania starej podłogi. Powierzchnie szczególnie narażone na styczność z wodą, np. w pobliżu wanny, kabiny lub obok umywalki maluje się masą z żywic syntetycznych, najlepiej 2 warstwami, a w narożnikach ścian zwykle używa się taśm uszczelniających. Cechy hydroizolacyjne posiada także zaprawa cementowo-polimerowa.

Konieczność wymiany rur przy remoncie łazienki – inspiracje

Remontując łazienkę, często trzeba liczyć się z wymianą instalacji wodno-kanalizacyjnych, co jest niezbędne z kilku przyczyn. Po nagromadzeniu się w nich osadu można dostrzec widoczny spadek ciśnienia wody, która wypływa z baterii mimo prawidłowego ciśnienia na zasilaniu instalacji. Problem często się nawarstwia w przypadku nieszczelności występujących w rurach z lat 70. i 80. Rury należy wymienić także przy chęci modyfikacji ustawienia sprzętów sanitarnych.

Przed zmianą instalacji i podłączeniem jej w innym miejscu warto pamiętać o tym, że odległość sedesu od pionu może wynosić maksymalnie 1 m, dzięki czemu uniknie się kłopotów odpływem. Niewielkie oddalenie urządzeń sanitarnych od pionu ma szczególne znaczenie ze względu na poziome przewody kanalizacyjne z koniecznością ułożenia ze spadkiem wynoszącym co najmniej 2%, których nie prowadzi się w stropie. Ponadto, zabronione jest ukrywanie instalacji w ściankach działowych o grubości mniejszej niż 12 cm. Umywalkę zawiesza się 85 cm nad podłogą, baterię umywalkową naścienną 25-35 cm nad umywalką, a rączkę prysznicową 180 cm nad podłogą. Trzeba uwzględnić również drzwi o szerokości wynoszącej min. 80 cm, a nad umywalką przyda się z kolei wolna przestrzeń na lustro. Instalacja wodociągowa jest znacznie łatwiejsza do rozplanowania od kanalizacyjnej, a podejścia do baterii można prowadzić dowolną metodą. Przy planowaniu podłączenia do baterii naściennych zachodzi konieczność precyzyjnego ustalenia wysokości i rozstawienia rur, które układa się pod podłogą, w ściankach instalacyjnych, za listwami maskującymi. W podłodze znajduje się miejsce dla rur elastycznych z miedzi lub polietylenowych. Następnie w sytuacji chęci zamontowania wiszącego sedesu lub bidetu musi dojść do montażu instalacji w ścianach zakrytych płytami gipsowo-kartonowymi.

Kabina, prysznic czy wanna – na co warto się zdecydować?

Wybór pomiędzy wanną, brodzikiem i kabiną ma duże znaczenie dla użyteczności oraz wyglądu pomieszczenia. Prysznic oznacza sporą oszczędność przestrzeni, a w małych pomieszczeniach zwykle umiejscawia się go w rogu. Można także zdecydować się na minimalizm, zostawiając w podłodze kratkę odpływową, do czego zupełnie wystarczająca jest wolna powierzchnia o wymiarach 70×70 cm. Swobodę ruchów zapewnia także brodzik bez kabiny, którego wymiary wynoszą co najmniej 70×70 cm, a w takiej sytuacji istnieje możliwość ustawienia bliżej sedesu lub umywalki. Do umieszczenia kabiny prysznicowej potrzeba nieco większej powierzchni. Przed podjęciem odpowiedniej decyzji należy przeprowadzić dokładną analizę odnośnie ilości zaoszczędzonego miejsca i tego, czy jest sens rezygnować z wanny.

W przypadku mniejszych wnętrz, przyda się ich optyczne powiększenie, co można uzyskać, używając zasłonek prysznicowych. Ten pomysł można zastosować przy klasycznym brodziku oraz nowoczesnych natryskach zawierających odpływ liniowy. Mogą one także pełnić funkcję parawanu nad wanną, co sprawi, że stanie się ona bardziej komfortowa w użytkowaniu.

remont łazienki inspiracje

Na jaki sedes najlepiej postawić?

Podwieszane sprzęty sanitarne są stylowe i niezwykle użyteczne, a mocuje się je na specjalnych stelażach, ukrywając wszystkie rury. Ich istotną zaletą jest łatwość utrzymania w czystości. Długość najmniejszych misek ustępowych wynosi 46 cm, lecz przy planowaniu sedesu wiszącego do długości miski dodaje się szerokość stelaża – 12 cm oraz obudowującej go płyty gipsowo-kartonowej – łącznie 15-20 cm. W przypadku braku odpowiedniej przestrzeni, warto pomyśleć o montażu tradycyjnego kompaktu stojącego. Ciekawym pomysłem może być również zakup kompaktu z pionowym odpływem, co umożliwi przysunięcie go blisko ściany. Ponadto, w sklepach dostępne są narożne kompakty i stelaże podtynkowe, przy czym narożny kompakt jest o 20 cm krótszy od zwykłego, dzięki czemu świetnie sprawdzi się w bardzo małych łazienkach.

Na czym trzeba się skupić, uwzględniając pralkę przy remoncie łazienki – inspiracje

Gdy w kuchni brakuje odpowiedniej przestrzeni na umieszczenie pralki, trzeba znaleźć miejsce w łazience. Potrzebna będzie również właściwa powierzchnia, w której zmieści się kosz na brudną bieliznę, a przy pralce warto położyć środki do prania, dzięki czemu pranie stanie się znacznie łatwiejsze. W tym pomieszczeniu obowiązkowy jest również zawór, który odcina wodę, odpływ i gniazdo elektryczne. Do zaworu trzeba mieć dostęp, w związku z czym należy zapomnieć o ukrywaniu go za pralką. Gniazdo z kolei nie może znajdować się poniżej odpływu.

Pralkę można umiejscowić przy ścianie, a także schować pod blatem lub we wnęce. W przypadku umieszczenia jej pod blatem, należy zwrócić uwagę, aby blat nie opierał się o sprzęt, tylko na ściankach usytuowanych z obu stron, dlatego jedyną możliwością są urządzenia otwierane z przodu. Ten blat może służyć jako przedłużenie blatu umywalkowego, którego długość w takiej sytuacji powinna wynosić co najmniej 150 cm – 60 cm na umywalkę, 70 cm na pralkę i ok. 20 cm na 3 podpory blatu. Jeśli w tym miejscu znajdzie się przestrzeń na jeszcze dłuższy blat, pod którym zmieści się pojemnik na brudną bieliznę bądź szuflady na kosmetyki. Minimalna szerokość blatu to 60 cm, a gdy jest jeszcze wolna przestrzeń, warto rozważyć wybudowanie ścianki z płyty gipsowo-kartonowej, dzięki którym powstanie wnęka podobna do otwartego regału, gdzie znajdzie się miejsce dla kosza na bieliznę czy półek na akcesoria kosmetyczne. Aby ułatwić sobie wsuwanie i wysuwanie pralki, należy zostawić nad nią zapas wynoszący min. 10 cm. Istnieje również możliwość umieszczenia jej w zamykanej szafie, na co potrzeba jednak sporej powierzchni. Można postawić na drzwi tradycyjne, przesuwane lub żaluzjowe.

Jakie ogrzewanie najlepiej sprawdzi się w łazience?

W łazienkach najpopularniejsze są grzejniki drabinkowe, zbudowane z 2 poziomych rur zbiorczych, czyli tzw. kolektorów i poziomych, a także rurek wlutowanych pomiędzy nimi. Istnieje także możliwość dokupienia do nich grzałki elektrycznej, co pozwoli na używanie grzejnika przez cały rok jako suszarki. W starych grzejnikach wodę doprowadza się z boku przy rozstawie przy rozstawie króćców przyłączeniowych wynoszącym zwykle 50 cm. W nowych modelach z kolei doprowadzanie jej odbywa się od dołu. Można je nabyć w wersji lewej lub prawej, co umożliwia dopasowanie ich do każdej łazienki. W trakcie remontu istnieje pełna swoboda w zakresie wyboru miejsca na grzejnik. Należy jedynie pamiętać o tym, że zabroniony jest montaż grzejnika bezpośrednio przy umywalce, sedesie lub wannie bądź nad nimi, a znacznie lepszym rozwiązaniem może być umiejscowienie go na ścianie naprzeciwko. Najkorzystniejsze będzie jednak umieszczenie grzejników w tzw. III strefie ochronnej, czyli min. 60 cm od krawędzi wanny lub brodzika, a w przypadku chęci usytuowania ich bliżej, trzeba zadbać o urządzenia z podwójną izolacją.

Można także zastanowić się nad dodatkowym źródłem ciepła i zakupem mniejszego grzejnika elektrycznego, lecz w tej sutuacji również należy pamiętać o zachowaniu ostrożności, umieszczając go w odległości co najmniej 60 cm od krawędzi wanny lub kabiny natryskowej. W sklepach są dostępne, chociażby grzejniki wyposażone w programator pozwalający zachować temperaturę w łazience zależnie od potrzeb domowników.

O czym trzeba pamiętać, wybierając elektrykę do łazienki?

Łazienka jest dosyć nietypowym pomieszczeniem, szczególnie narażonym na wilgoć i kontakt z wodą, dlatego należy skupić się przede wszystkim na metodzie przeprowadzenia oraz zabezpieczenia instalacji, a także użyciu właściwego osprzętu. W tym pomieszczeniu wykorzystuje się jedynie gniazda wtyczkowe bryzgoszczelne o hermetycznej obudowie oraz zawierające styk ochronny. Ich instalacja jest możliwa dopiero w odległości od krawędzi wanny lub otworu otworu drzwiowego wolnostojącej kabiny wynoszącej co najmniej 60 cm.

Trzeba również pomyśleć o dodatkowych połączeniach wyrównawczych i połączeniu wszelkich metalowych urządzeń, takich jak wanna, brodzik, baterie, zawory, grzejniki ze sobą, a także z główną szyną uziemiającą oraz zaciskiem uziemiającym w skrzynce rozdzielczej za pomocą jednożyłowego przewodu miedzianego o przekroju żyły wynoszącym 6 mm². Są one konieczne także w przypadku pomieszczeń pozbawionych wyłączników czy gniazd wtykowych.

Co warto mieć na uwadze, wybierając oświetlenie przy remoncie łazienki – inspiracje

W wielu łazienkach brakuje okien, dlatego warto wyposażyć je w sztuczne oświetlenie. Pierwszą możliwością jest montaż 1 źródła światła na suficie, takiego jak np. plafoniera, a inną postawienie na punktowe oświetlenie halogenowe, reflektorowe w obniżonym suficie. Kolejną opcją może być światło miejscowe, tzw. robocze, nad lustem, lecz w taki sposób, aby uniknąć cienia czy rażenia w oczy, jednocześnie zapewniając oświetlanie twarzy i włosów. Ponadto, często po obu stronach lustra umieszcza się kinkiety. Dodatkowo, możliwy jest zakup lustra podświetlanego za pomocą diod LED.

Światło w łazience służy także jako dekoracja i to dzięki niemu pomieszczenia nabiera wyjątkowego charakteru. Można pomyśleć m.in. o oświetleniu wanny z użyciem listwy LED lub niewielkich diod LED znajdujących się w fugach bądź na skraju płytek. Innym rozwiązaniem jest montaż oświetlenia pod szafką, która wisi nad umywalką, a świetnie prezentują się również półki podświetlone punktowo.

Proste sposoby na zmianę wystroju łazienki

Osoby chętne na zmianę wystroju tego pomieszczenia bez konieczności przeprowadzania drogiego i czasochłonnego remontu mogą zdecydować się na 1 z poniższych rozwiązań.

Najłatwiej będzie przemalować ściany na inną barwę, dzięki czemu wygląd łazienki błyskawicznie ulegnie diametralnej zmianie, zyskując niepowtarzalny charakter, szczególnie w przypadku wyboru nasyconych, mocnych kolorów. Warto zastanowić się również nad wprowadzeniem dodatków, które pomogą zmienić charakter aranżacji, jednocześnie czyniąc to miejsce bardziej użytecznym.

Przy remoncie łazienki trzeba zwrócić uwagę na wiele czynników, poświęcając na to przedsięwzięcie mnóstwo czasu. Przy odpowiednim zaplanowaniu tego procesu można to jednak zrobić sprawnie i dość niskim kosztem. Odnawiając to pomieszczenie, należy przede wszystkim zadbać o komfort wszystkich domowników i przyjemność korzystania z tego miejsca. Warto więc wziąć się do pracy, aby stworzyć niepowtarzalne wnętrze.

Ostatnie wpisy