Spis treści:
W jadalni spędza się czas z bliskimi, rozmawiając przy wspólnych posiłkach. To miejsce ma ogromne znaczenie w każdym domu, gdyż buduje relacje pomiędzy poszczególnymi członkami rodziny. Można ją doskonale zaaranżować, nawet w małych i wąskich pomieszczeniach, bez konieczności posiadania wielkiej przestrzeni. Jakie zalety ma wąska jadalnia i jak ją zaaranżować, by stworzyć przyjazną przestrzeń?
Od czego musisz zacząć?
Aranżując jadalnię w małym mieszkaniu, musisz zmagać się z wieloma wyzwaniami. Koniecznie umieść tam stół i krzesła, jednocześnie pamiętając o odpowiednich kolorach ścian oraz oświetleniu. Jest wiele pomysłów na optyczne powiększenie przestrzeni, które zapewni stworzenie komfortowego i przytulnego miejsca dla Ciebie, a także Twojej rodziny.
W niektórych mieszkaniach brakuje możliwości zaaranżowania jadalni w osobnym pomieszczeniu, szczególnie w blokach, więc bardzo często zachodzi konieczność wydzielenia na nią powierzchni w kuchni bądź salonie. Nawet tak niewielką przestrzeń możesz zmienić w znakomite miejsce do spożywania posiłków.
Przed wyborem mebli, parkietu, kredensu lub koloru ścian zajmij się zmierzeniem przestrzeni, jaka jest dostępna. Dokonaj analizy odległości pomiędzy stołem, krzesłami oraz resztą mebli, zostawiając wystarczającą ilość miejsca na komfortowe odsunięcia siedziska. Dzięki wiedzy o odległościach, łatwiej będzie Ci wybrać meble i zaplanować powierzchnię, na której urządzisz jadalnię.
Wąska jadalnia w kuchni
Niezwykle istotne w procesie aranżacji komfortowego miejsca na posiłki jest wyznaczenie w pomieszczeniu oddzielnej strefy. Eksperci w dziedzinie urządzania wnętrz mają 2 różne podejścia. Według niektórych estetyka jadalni powinna odpowiadać tej w kuchni, a zdaniem innych obie przestrzenie muszą być w zupełnie różnych stylach.
Przestrzeń na spożywanie posiłków oddziel, używając kolorów oraz struktur. Gdy jesteś na etapie wykańczania mieszkania, użyj odrębnego odcienia parkietu i ścian, jednocześnie zachowując odpowiednią harmonię. Kolory powinny być w zbliżonej tonacji, aby subtelnie rozdzielić przestrzeń, umożliwiając rozgraniczenie jej na 2 odrębne części.
Idealnym pomysłem będzie umieszczenie w wąskiej jadalni okrągłego stolika, który może znajdować się przy przeciwległej ścianie do zabudowy kuchennej, w rogu bądź w okolicach okna. Zdecyduj się na jasne kolory oraz lekkie bryły, gdyż w ten sposób uzyskasz optyczne powiększenie przestrzeni, a także estetyczny design.
Urządzenie wąskiej jadalni w kuchni w małych mieszkaniach
W przypadku szczególnie małych pomieszczeń, zapomnij o zwyczajnych meblach do jadalni, stawiając raczej na składane. Mnóstwem zalet cieszą się, chociażby kompaktowe, sztaplowane krzesła, które po złożeniu zajmują minimalną ilość miejsca, co pozwala na łatwe znalezienie im przestrzeni we wnęce, w szafie lub przedpokoju. W każdej chwili możesz po nie sięgnąć, gdy będą Ci niezbędne w trakcie wspólnego spożywania posiłku.
Ciekawym pomysłem jest też przedłużenie blatu kuchennego poprzez dostawienie krzesła, w celu komfortowego zjedzenia śniadania lub wypicia kawy z bliską osobą. Możliwe jest także użycie blatów, przykręcanych do ściany, które złożysz w każdej chwili, gdy przestaniesz z nich korzystać. Kolejna alternatywa to półki, instalowane pod blatem kuchennym oraz wysuwane w sposób zbliżony do szuflad. W ten sposób zdobywasz dodatkową przestrzeń, jednak musisz wszystko dokładnie przeanalizować.
Aranżacja wąskiej jadalni w salonie
Połączenie aneksu kuchennego z salonem zwykle stanowi otwartą przestrzeń. Jej właściwe zagospodarowanie pozwoli Ci znaleźć odpowiednią powierzchnię na kącik jadalniany, jednak musisz odpowiednio wydzielić strefy. Część, oddzielającą kuchnię od strefy wypoczynkowej, może stanowić stół, dywan bądź specyficzny kolor parkietu lub ściany.
Jeśli masz kawalerkę lub mieszkanie dwupokojowe, pomyśl o otwarciu kuchni na strefę dzienną poprzez rezygnację ze ścianki działowej pomiędzy pomieszczeniami. Uzyskasz w ten sposób przestrzeń dla dużego stołu jadalnianego oraz dodatkowego kompletu krzeseł. Ponadto łatwiej będzie Ci się komunikować z rodziną, a powierzchnia się optycznie powiększy dzięki, zapewniającemu oszałamiający efekt, eleganckiemu kompletowi mebli.
Zadbaj o odpowiednie oświetlenie
Oświetlenie jest niezwykle ważne, jeśli chodzi o komfort spożywania posiłków. Pojedyncza lampa – zdaniem architektów – powinna przypadać na ok. 120 cm długości blatu i na tej podstawie musisz dokonać właściwego wyboru.
W przypadku okrągłego stołu zdecyduj się na kuliste lampy, a gdy masz prostokątny blat, postaw na karnisze o geometrycznych kształtach. Do wąskiej jadalni idealne będą metalowe bądź przeźroczyste klosze, które może zastąpić wielka lampa podłogowa, doświetlająca stół.
Światło musi też mieć odpowiednią barwę, podkreślającą wystrój wnętrza. W pobliżu blatów kuchennych zdecyduj się na białe oświetlenie, a w okolicach jedzenia postaw na ciepłe kolory, dzięki którym się odprężysz i będziesz mieć lepszy nastrój. Reakcje Twojego organizmu są bowiem różne w zależności od poszczególnych odcieni.
Inne ważne aspekty aranżacji wąskiej jadalni
Gdy w Twoim mieszkaniu znajduje się wąska jadalnia, powstrzymaj się od wzorzystych tapet, ostrych barw i silnych deseni. Kolorystykę musi cechować względna spójność, więc postaw na stonowane kolory ścian, takie jak biel, jasna szarość, krem oraz beż, tworzące świetną kompozycję z pozostałymi szczegółami i wyposażeniem. Zdarza się też używanie jasnej zieleni, żółci oraz błękitu, które stosuje się również, wybierając meble, np. krzesła z siedziskami, dzięki czemu powstaje spójne i stylowe wnętrze.
Stół jest najważniejszym elementem każdej jadalni, a wymiary blatu powinny wynosić 50×40 cm w przypadku 1 osoby, a dla 2 ludzi wymagana długość to 100 cm. 4-osobowa rodzina potrzebuje stołu w wymiarach ok. 80×120 cm, okrągły stół musi mieć średnicę ok. 80 cm, a średnia wysokość to ok. 76 cm.
W przypadku salonu z aneksem kuchennym postaw na przedłużony blat, krzesła z tworzyw sztucznych lub połączenie ławy i stołu w strefie wypoczynkowej. Pomyśl też o wyspie kuchennej, taboretach, krzesłach ze sklejki lub hokerach.
Wśród stylów urządzania wąskiej jadalni największym zainteresowaniem cieszą się: minimalistyczny, skandynawski, industrialny, glamour oraz retro. Zwróć też uwagę na takie szczegóły, jak pastelowe i jasne kolory ścian, błyszczące fronty mebli, a także rezygnację z przesadnych zdobień czy topornych, ciemnych mebli.
Wiesz już, jak zaaranżować wąską jadalnię. Stwórz więc z tego pomieszczenia przytulne miejsce, w którym miło spędzisz czas z rodziną na wspólnym obiedzie.