Jadalnia w stylu retro – inspiracje i porady

Życie we współczesnych czasach pozwala na czerpanie inspiracji ze stylów, które narodziły się w minionych latach. Eklektyzm umożliwia nawet łączenie wielu koncepcji w jedną, spójną całość. Styl retro wzorce pozyskuje z lat 50., 60. i 70. ubiegłego wieku i skupia w sobie różne cechy, tworząc całkiem nowy – odrębny temat przewodni w aranżacji wnętrz. Coraz częstszym wyborem staje się jadalnia w stylu retro, w której wspólne posiłki znów nabierają większego znaczenia, niczym za dawnych czasów.

Czym charakteryzuje się styl retro?

Wyjaśnienie tego, czym jest retro, należy rozpocząć od podkreślenia różnicy pomiędzy nim a stylem vintage. Owe terminy stosuje się naprzemiennie, a tak być nie powinno. Możemy łączyć te dwie estetyki, lecz nie są one tożsame.

  • Vintage – skupia się na meblach, dekoracjach, akcesoriach z dawnych lat. Muszą one faktycznie pamiętać czas, z którego pochodzą. Nieważne, w jakim są stanie.
  • Retro – to stylizowanie nowych przedmiotów w taki sposób, aby wyglądały na vintage. Mogą one korzystać z dóbr nowoczesnej technologii i jedynie wizualnie wzorować się na tych starszych.

Te fundamentalne różnice w zamyśle tych dwóch nurtów nie pozwalają na rozpatrywanie ich jako jedności. Styl retro jest zdecydowanie bardziej dostępny i przyjazny, gdyż możliwe są do zakupienia nowe elementy wyposażenia. Nie trzeba więc szukać i odnawiać starych przedmiotów czy części. Charakterystyczne dla tego stylu są jaskrawe kolory, geometryczne kształty oraz różnorodność w fakturach, materiałach i detalach. Jadalnia retro będzie więc zachowana właśnie w takich klimatach.

Jadalnia w stylu retro – wybór mebli

W pomieszczeniu przeznaczonym do spożywania posiłków nie może zabraknąć stołu i miejsc do siedzenia. Ciekawym zabiegiem, czerpiącym z eklektyzmu, jest wybór różnych, teoretycznie niepasujących do siebie krzeseł. To nowy trend, występujący w wielu aranżacjach i zaskakująco dobrze zgrywający się ze stylem retro, w którym dominują wymyślne, geometryczne kształty oraz różnorodność. Podczas wybierania stołu należy wybrać porządny, stabilny mebel z tłoczonymi nogami. Będzie on centralnym punktem pomieszczenia, dlatego warto zainwestować w model wykonany z litego drewna. Nad nim powinno zawisnąć główne źródło światła – pokaźny klosz uzupełniający przestrzeń. Jeśli pozwala nam na to miejsce, umieszczenie w pokoju stylizowanego na lata 50. XX w. kredensu na charakterystycznych wysokich nóżkach z pewnością doda odpowiedniego klimatu. Mebel może stać się wtedy miejscem do przechowywania stołowej zastawy. Taka jadalnia w stylu retro z pewnością stworzy przestrzeń, która zostanie doceniona zarówno przez rodzinę, jak i przyjaciół.

Jadalnia retro – aranżacyjne porady

Dobrze urządzona jadalnia retro to dość rzadki widok. W tym stylu bardzo łatwo zgubić się pośród ogromnego wyboru mebli i przedmiotów, które teoretycznie pasują do aranżowanego pomieszczenia. W tym przypadku więcej wcale nie znaczy lepiej. Kolorystyka pokoju powinna opierać się na naturalnych barwach, takich jak beż, szarość czy biel, lecz nie ograniczać się jedynie do nich. W kontraście warto postawić na mocne akcenty w kolorze czerwieni, niebieskiego lub żółtego. Jako dodatki, świetnie wyglądać będą obrazy inspirowane sztuką pop-art. Ich wyrazistość i kontrastowość dopasuje się do aranżacji retro. Nie należy zapominać jednak o mniejszych dekoracjach, takich jak kwiaty – wprowadzają odrobinę życia i przytulności do wnętrza. Jadalnia w stylu retro to przede wszystkim odwaga i chęć eksperymentowania. Po inspiracje dobrze byłoby sięgnąć do starych albumów ze zdjęciami naszych babć i dziadków. Z pewnością znajdziemy tam natchnienie, podobnie jak w filmach i serialach z tamtych epok. Warto wybrać się także na tzw. targi staroci, gdzie często znaleźć można nietuzinkowe elementy wyposażenia.

Jadalnia retro to aranżacja, która pod warunkiem dobrego wykonania, sprawia ogromne wrażenie. W przypadku pomieszczenia przeznaczonego do spożywania posiłków należy zacząć urządzanie od głównego elementu – stołu, wokół którego powinniśmy zaaranżować cały pokój. Nie warto stronić od eksperymentowania, bo to właśnie dzięki temu nasz pokój może zyskać niepowtarzalny wystrój.

Ostatnie wpisy