Spis treści:
Kamienice mają w sobie niepowtarzalny urok. Decydując się na zamieszkanie w jednej z nich, trzeba liczyć się, że zajdzie potrzeba wyremontowania całego lokum. Przy adaptacji mieszkania w historycznej kamienicy kluczową kwestią jest podjęcie decyzji dotyczącej spójności wystroju poszczególnych pomieszczeń. Można zdecydować się na pozostawienie charakteru mieszkania zgodnie z okresem, z którego pochodzi budynek lub też wybrać stylistyczne połączenia. Ponadto trzeba mierzyć się z wyzwaniem związanym z aranżacją wysokich pomieszczeń, wyposażonych w charakterystyczne detale, jak duże drzwi, łukowate okna czy belki stropowe. Zatem może pojawić się trochę komplikacji i trudności. Tym razem skupimy się konkretnie na urządzeniu kuchni. Poniżej przedstawiamy inspiracje, które swoimi rozwiązaniami z pewnością Cię zaskoczą.
Zachowanie historycznego charakteru kuchni w kamienicy
Najistotniejszą kwestią związaną z aranżacją kuchni w starej kamienicy jest adaptacja nowoczesnych rozwiązań do starszego typu budownictwa. W tym przypadku najkorzystniejszym rozwiązaniem okazuje się wykorzystanie oryginalnych elementów wnętrza i wyeksponowanie ich w najlepszy możliwy sposób. Mowa tu między innymi o renowacji oraz podkreśleniu wyglądu starych parkietów oraz belek stropowych. Można również zdecydować się na odsłonięcie starych murów, zamiast skupiać się na tym, by je koniecznie ukryć pod kolejnymi warstwami tynku. Nawet żeliwne grzejniki mogą być traktowane jako cenny element dekoracji wnętrza. Nie ulega wątpliwości, że zwyczajnie lepszym pomysłem jest wyeksponowanie tych detali niż próby ich mozolnego zakamuflowania. Zatem jeżeli zależy Ci na stworzeniu wymarzonej kuchni w kamienicy, inspiracje warto zaczerpnąć z jej wiekowych elementów.
Eksperymenty ze stylem
Wybór stylu dla kuchni w przedwojennej kamienicy zależy głównie od osobistego gustu. Oczywistym rozwiązaniem będą: estetyka klasyczna, retro lub art deco, które naturalnie współgrają z charakterem starego budownictwa. Jednak istnieją również inne możliwości:
- Kuchnia w stylu eklektycznym – wnętrze wykonane w duchu eklektyzmu wyróżnia się połączeniem ze sobą różnych stylów, ich elementów, form, barw i wzorów. W kuchni z wysokim sufitem powinno sprawdzić się to znakomicie. Scalenie tego, co stare i unikalne z nowoczesnością oraz funkcjonalnością sprawi, że najistotniejsze i najpiękniejsze elementy wnętrza zostaną uwypuklone;
- Kuchnia w stylu retro – prawdopodobnie będzie to najkorzystniejsze rozwiązanie dla aranżacji kuchni w starej kamienicy. Wykorzystując charakterystyczne cechy stylu retro, uda się zachować pierwotny wystrój wnętrza, a także wyeksponować to, co jest najbardziej wyjątkowe w przedwojennej architekturze. Sklepy meblowe obecnie w swoim asortymencie oferują różnorodne wyposażenie stylizowane na daną epokę, więc z łatwością można dopasować wszelkie elementy składowe pokoju do jego wyjątkowego wyglądu;
- Kuchnia w stylu nowoczesnym – styl nowoczesny stawia na funkcjonalność, prostotę i minimalizm, więc niektóre elementy kuchni z dawnej epoki można skutecznie wpasować w taką estetykę. Wystarczy dobrać współczesne meble i akcesoria, które będą charakteryzowały się jednolitym kolorem, wzorem czy kształtem. Każdy wiekowy detal na tle praktycznej nowoczesności stanie się unikatem przykuwającym oko wszystkich odwiedzających tak zaaranżowaną kuchnię.
Jak poradzić sobie z umeblowaniem kuchni w kamienicy?
Często w starych kamienicach można jeszcze spotkać wąskie kuchnie. Jak sobie poradzić wówczas z ich umeblowaniem? Z pomocą może tutaj przyjść stolarz, który zrobi meble na wymiar. Sprzymierzeńcem w wyposażeniu tak ciasnego pomieszczenia będzie wysokość sufitu. Pozwoli ona na praktyczne zabudowanie całej ściany od dołu do góry. Dzięki temu uzyska się sporo miejsca na przechowywanie akcesoriów kuchennych. Wąska kuchnia najlepiej będzie funkcjonować z układem w kształcie litery L lub jednostronną zabudową. Wyzwanie może stanowić natomiast umiejscowienie stołu. Jednym ze sprawdzonych rozwiązań jest zastosowanie ruchomego blatu zamocowanego na ścianie. Można go z łatwością złożyć, zapewniając tym samym dodatkową przestrzeń w kuchni.
Połączenie salonu z kuchnią
Jeśli uważasz, że miejsca jest zdecydowanie za mało na stworzenie ergonomicznej i funkcjonalnej kuchni, możesz zdecydować się na jej połączenie z salonem, tworząc wygodny aneks kuchenny. Zburzenie ściany działowej sprawi, że wnętrze stanie się bardziej przestronne. Niewątpliwym atutem będzie możliwość swobodnego poruszania się po mieszkaniu. A co najważniejsze, odejdzie problem zamartwiania się nad dopasowaniem wszelkich elementów kuchni pod twardo ustalony wymiar. Uzyska się większą wygodę w planowaniu przestrzeni.
Jak stworzyć wymarzoną kuchnię w kamienicy?
Odpowiedzią na to pytanie jest kreatywność. Jeśli zna się swoje oczekiwania i potrzeby, a doda do tego szczyptę finezji i pierwiastek pomysłowości, to na pewno uda się stworzyć unikatowe wnętrze. Kuchnia w kamienicy inspiracje czerpie głównie z nowoczesnych rozwiązań. W tekście zaprezentowaliśmy te, które są rekomendowane przez doświadczonych aranżerów wnętrz. Wystarczy je zastosować tylko w praktyce, a wymarzona kuchnia stanie się faktem.