Spis treści:
Kiedy urządzamy dom lub mieszkanie chcemy, aby każde jego pomieszczenie było idealne. Tak samo wygląda to w przypadku głównych pomieszczeń, jak salon czy sypialnia, ale też innych wnętrz, również łazienki. Wydaje się, że największym problemem jest urządzenie stosunkowo niedużej czy wąskiej łazienki, podczas gdy w przypadku większego metrażu, urządzenie wnętrza będzie już banalnie proste. Czy tak jest w rzeczywistości? Co warto wiedzieć i o czym pamiętać podczas aranżacji dużej łazienki?
Aranżacja dużej łazienki – wyzwania i możliwości
Duża łazienka, czyli taka, której metraż to co najmniej 6-8 metrów kwadratowych, to sporo możliwości, ale i wyzwań aranżacyjnych. Z dużą starannością należy więc planować nie tylko obecność poszczególnych elementów wyposażenia i wystroju, ale także ich ergonomiczne rozmieszczenie. Co prawda w dużej łazience nie musimy wybierać pomiędzy prysznicem a wanną, jednak powinniśmy przemyśleć ich wzajemne położenie.
W przestronnej łazience możemy poczuć swobodę aranżacji i puścić wodze fantazji. To z kolei może skończyć się na dwa sposoby – albo umiejętnie i ze smakiem wyposażymy wnętrze odpowiednimi meblami, ceramiką i dodatkami, albo przesadzimy z ich ilością lub rozmiarem, w rezultacie zagracając niepotrzebnie pomieszczenie, które zrobi się przez to mniejsze i zdecydowanie mniej funkcjonalne. Warto więc zacząć wyłącznie od niezbędnych elementów wyposażenia, takich jak prysznic lub/i wanna, umywalka oraz muszla klozetowa. Dopiero po ich ergonomicznym rozmieszczeniu możemy przystąpić do dodawania kolejnych, praktycznych a nawet dekoracyjnych elementów. Podczas urządzania łazienki musimy pamiętać o tym, aby:
- nie marnować przestrzeni i w pełni wykorzystać jej potencjał,
- nie przesadzać z ilością mebli i dodatków, nie zagracać wnętrza,
- nie mieszać stylów, wzorów i kolorów w jednym pomieszczeniu, wywołując tym samym uczucie chaosu.
Duża łazienka – podział na strefy
Ciekawym rozwiązaniem i sporym ułatwieniem w urządzaniu dużej łazienki może być podział całej przestrzeni na mniejsze strefy użytkowe. W ten sposób podkreślimy i pogłębimy wrażenie przestronności naszego wnętrza, jak również zadbamy o jego odpowiednią funkcjonalność. Możemy podzielić łazienkę na dwie, trzy, a nawet cztery osobne strefy. W każdej z nich powinno znaleźć się urządzenie sanitarne i towarzyszące mu dodatki. Podstawowym podziałem jest rozdzielenie pomieszczenia na strefę mokrą i suchą. W takim wypadku w jednej części znajdować się będzie prysznic lub wanna, toaleta oraz umywalka, w drugiej natomiast półka z kosmetykami, dodatkowe lustro i wygodne siedzisko, przy którym przygotujemy się do wyjścia do pracy czy na wieczorne spotkanie ze znajomymi. Oczywiście podział ten nie jest jedynym rozwiązaniem. Duży metraż łazienki możemy śmiało podzielić na więcej niż dwie strefy, tworząc chociażby:
- część praktyczną, w której znajdować się będzie umywalka i prysznic, których najczęściej używamy rano przed wyjściem do pracy,
- część relaksu, czyli strefę z wanną, w której możemy odpocząć po ciężkim dniu,
- część z toaletą oraz bidetem,
- część z pralką, suszarką oraz koszami na pranie.
Rozmieszczenie poszczególnych elementów wyposażenia łazienki, jak i wydzielenie na tej podstawie stref pomieszczenia powinno przede wszystkim odpowiadać potrzebom i oczekiwaniom wszystkich domowników. Dzięki temu każdy z nich będzie mógł w pełni wykorzystać potencjał dużej łazienki.
Duża łazienka – dodatkowe miejsce do przechowywania
Posiadacze niewielkich, wąskich czy ciasnych łazienek nie mają zbyt wielkiego pola manewru. Ich możliwości kończą się zazwyczaj na podstawowej ceramice oraz jednej lub dwóch niewielkich szafkach czy półkach. W przypadku dużej łazienki możliwości jest znacznie więcej. Mając do dyspozycji 8, 10 czy 12 metrów kwadratowych pomieszczenia, możemy z powodzeniem wpasować w jego wnętrze nie tylko podstawowe elementy, takie jak prysznic i toaleta, ale także szereg dodatkowych, bardzo praktycznych mebli, przede wszystkim szafek i półek. Niedostateczna ilość miejsca na przechowywanie kosmetyków, chemii, czy akcesoriów łazienkowych to jedna z największych bolączek dotyczących aranżacji łazienki. Warto więc wykorzystać dodatkowe metry na pojemną szafę łazienkową, w której zmieścimy wszystkie produkty higieniczne i kosmetyki, ale także środki czystości, a nawet zapasowe ręczniki i akcesoria do sprzątania, jak mop, gąbki czy ściereczki.
Warto tu pomyśleć również o aspekcie dekoracyjnym – wmontować w półki łazienkowe ozdobne, dodające klimatu oświetlenie punktowe czy postawić na nich kilka sztuk kwiatów w eleganckich doniczkach.
Duża łazienka – popularne style wykończenia
Jaki styl wybrać do wykończenia i wystroju dużej łazienki? Możliwości jest tu całkiem sporo. W przestronnym wnętrzu łazienkowym dobrze sprawdzi się między innymi przytulny i lekki styl skandynawski, który opiera się na jasnych kolorach i naturalnych materiałach, przede wszystkim na drewnie. Delikatne odcienie złamanej bieli, beżów i szarości, jasne drewno i duża ilość światła dodatkowo wzmocnią wrażenie przestrzenności łazienki. Innym ciekawym wyborem może być także styl glamour, czyli nowoczesna elegancja. Styl glamour w łazience to przede wszystkim duża ilość bieli złamanej złotymi, srebrnymi lub miedzianymi detalami i dodatkami. Bardzo często w łazienkach typu glamour królują imitacje marmuru i pozłacane elementy, na przykład ozdobne ramy lustra lub żyrandole.
Duża łazienka będzie bardzo ciekawie prezentować się również w nowoczesnym i bardzo modnym w ostatnim czasie stylu loftowym. Ten sposób wystroju wnętrza posiada kilka wyróżniających go, charakterystycznych cech. To między innymi minimalizm formy, podkreślający wrażenie przestrzenności pomieszczenia. To również raczej ciemne kolory i surowy, lecz intrygujący charakter. To wreszcie także dodatki i elementy dekoracyjne przede wszystkim z metalu lub cegły.
Aranżacja dużej łazienki – posłuchaj swoich potrzeb!
Urządzenie i aranżacja dużej łazienki to wiele możliwości, ale i spore wyzwanie. Należy starannie przemyśleć rozmieszczenie zarówno podstawowych, jak i dodatkowych elementów wyposażenia oraz wystroju wnętrza. Przestronną łazienkę możemy podzielić na wygodne strefy, wykorzystać zarówno do czynności higienicznych, jak i do przechowywania. Musimy jednak pamiętać również, aby w pełni wykorzystać potencjał wnętrza, a jednocześnie nie przeładować go ceramiką, meblami i wprowadzającymi wrażenie chaosu dekoracjami.
Mając to wszystko na uwadze, pamiętajmy jednak, że nasza łazienka ma przede wszystkim odpowiadać nam samym, jak i pozostałym domownikom. Warto więc w sposób świadomy i przemyślany urządzić jej wnętrze, ale także pamiętać o własnych gustach, potrzebach i oczekiwaniach. Dopiero łącząc ze sobą wszystkie te aspekty, otrzymamy pomieszczenie, które będzie funkcjonalne i estetyczne, ale także przyjemne w odbiorze i naprawdę nasze.